Zayıflamak Tansiyonu Düşürür mü

30 Haz

Zayıflamak Tansiyonu Düşürür müBugünkü konumuz kilo verme ile tansiyon değişiminin ilişkisi. Aslında bu iki durumun birbiri ile doğrudan bir bağlantısı olmasa da bir kaç farklı mekanizma üzerinden dolaylı olarak ilişki içerisindedirler. Şimdi bunları ele alacağız.

Fazla kilo olarak kabul ettiğimiz şey aslında vücutta fazladan depolanmış yağ dokusudur. Bu yağ dokusunun artışı ile birlikte bazı hormonal dengesizlikler baş gösterir. Depo yağ dokusu kısmi olarak bir endokrik organ gibi işlev görmeye başlar. Bu sebeple değişen hormonal denge vücutta istenmeyen bazı etkilere yol açabilir. Bu bazen kadınlarda adet düzensizliği şeklinde sonuç verirken bazen de yüksek tansiyon gibi sonuçlar da doğurabilir. Bu bağlamda zayıflamak hormonal dengeyi de düzene sokacağı için tansiyon değerininin normalleşmesine katkı sağlar. Aslında zayıflama sürecinde kilo vermekten daha etkili olan şey beslenme biçimidir. Kilo verirken uygulanan diyetler daha sağlıklı biçimde beslenmenize sebep olarak tansiyonunuzun dengelenmesine yardımcı olur.

Bir diğer etki ise hepinizin tahmin edeceği gibi strestir. Fazla kilolarından dertli olan insanlar bu durumdan dolayı sosyal kaygı yaşamaya daha meyilli olur. Bu stres ise kanda adrenalin gibi bazı hormonların artışına sebep olur. Bu hormonlar ise tansiyonu yükseltme üzerindeki en etkili faktörlerdendir. Zayıfladıktan sonra stresin azalması ile adrenalin türevlerinin düzeyi de daha düşük seviyelere inecek ve tansiyon daha normal bir değere inecektir.

Görüldüğü üzere doğrudan olmasa bile dolaylı yollarla tansiyon için zayıflama kesinlikle faydalı bir durum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir