Zayıflamak Boyu Kısaltır Mı

9 Tem

Zayıflamak Boyu Kısaltır MıBildiğiniz üzere zaman zaman hem obezite cerrahisi konulu yazılar hem de genel olarak zayıflama konulu yazılar yayınlıyoruz. Bugün zayıflama ile boy kısalması veya uzamasının ilişkisine değineceğiz.

Aslında bu konuyu iki başlık altında ele almamız daha doğru olur. İlk olarak büyüme ve gelişme çağını atlatmış olan yetişkinlerle başlayalım. Yetişkin bireylerin kilo verme süreci boylarında herhangi bir etki yaratmaz. Gelişim süreçlerini tamamladıkları için kilo alsalar da kilo verseler de boyları sabit kalır. Ancak ikinci durum için yani henüz gelişim çağını tamamlamamış genç bireyler için aynı durum söz konusu değildir. O yüzden bu durumu biraz daha detaylı olarak ele alalım.

İnsanın boy uzunluğunu etkileyen iki temel unsur vardır. Bunlar genetik potansiyel ve çevresel etkenlerdir. Genetik potansiyeli değiştiremeyiz. Lakin çevresel faktörler genellikle değiştirilebilirdir. Çevresel faktörlerden en önemlisi de doğru beslenmedir. Bu bağlamda beslenme düzeninde yaşanabilecek uzun süreli bir aksaklık, ulaşılabilecek maksimum boy hedefini daha aşağılara çekebilir. Yani yetersiz beslenme sonucunda büyüme çağının sonunda daha kısa boyda kalabilirsiniz. Bu sebeple büyüme çağında yapılacak dengesiz ve hatalı bir diyet boy uzaması üzerine olumsuz etkiler yaratabilir. Bu dönemde eğer kilo vermek isteniyorsa kesinlikle bir diyetisyen desteği almak şarttır. Bu sayede en azından dengeli bir beslenme biçimi sağlanarak boy uzamasının sekteye uğraması engellenmiş olur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir