Tüp Mide ve Oruç

31 May

Tüp Mide ve OruçRamazan ayı yaklaşırken tüp mide operasyonu olanlar ve olmak isteyenler arasında merak edilen bir konu var: “oruç tutabilir miyiz?”. Bu yazımızda bu konuya değineceğiz.

Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; tüp mide veya diğer obezite ameliyatlarını geçiren kişiler için iki yıl boyunca oruç tutmak tavsiye edilmiyor. Ancak bu sadece tavsiye. Tercih sizindir. Tercihini oruç tutmaktan yana kullanacak olanlar için bazı tavsiyelerde bulunacağız.

Malum, bu yıl da ramazan ayı yaz mevsimine denk gelmiş durumda. Yaz aylarında yükselen sıcaklık ile daha fazla su kaybediyoruz ve doğal sonuç olarak daha fazla su tüketiyoruz. Suyun vücudumuz için olan önemine değinmeye gerek yok. Susuz kalmak ise halsizlik ve baş ağrısı ile başlayan uzun bir liste oluşturacak sorunlara neden olabiliyor. Özellikle böbrek rahatsızlığı olanlar için bu konu daha kritiktir. Tüm bu sebeplerden ötürü oruç tutarken en dikkat etmeniz gereken konu susuzluktur. Oruç tutmak istiyorsanız günlük en az iki litre su içmenizi tavsiye ederiz. Elbette bunu sadece sahur vakti ya da iftar vakti tepenize iki litrelik şişeyi dikerek yapmamalısınız. İftardan sahura kadar olan süreye güzelce paylaştırarak en az iki litre su içmeniz gerekli.

Bunun dışında gıda alımınız normalin de altına ineceği için yemeklerinizi bol protein içerikli seçmenizde fayda var. Bu daha besleyici olmanın yanı sıra daha geç acıkmanıza da neden olacaktır.

Sonuç olarak tüp mide operasyonu olanlar için iki yıl süre ile oruç tutmayı önermiyoruz. Ancak karar sizindir. Tüp mideliyseniz ve oruç tutmak istiyorsanız da bahsettiğimiz durumları sakın ihmal etmeyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir