Tüp Mide Sonrası Mide Büyümesi

16 Haz

Tüp Mide Sonrası Mide BüyümesiHalk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinen tüp mide operasyonundan sonra hastaların en büyük korkulu rüyalarından birisi de mide büyümesi. Bugün bu konuyu işleyeceğiz.

Her ne kadar korkulan bir durum olsa da bu korkulmaması gereken bir olaydır. Operasyondan belirli bir süre sonra mide hacminiz genişler, ilk zamanlarda yediklerinizden daha fazla miktarlarda besin tüketmeye başlarsınız. Bu olağan bir durumdur. Endişelenmeyi gerektirmez. Aksine bu durum oluşmazsa endişelenmek gerekir. Peki ama ne kadar büyür bu mide denilen organ? Bunun için somut bir değer vermek çok isabetli olmaz ancak mide hacminiz hiçbir zaman operasyon öncesindeki haline dönmez.

Midenizin bir süre sonra daha fazla besini alabilecek şekilde büyümesi beklenen ve istenen bir durumdur. Çünkü operasyon sonrasındaki ilk dönemlerde yediklerinizin porsiyonu normal bir insan için oldukça azdır. Zaman içerisinde mide hacminiz artarak size yetecek kadar besin almanıza müsade eder. Bu da sizin tehlikeli noktalara kadar kilo kaybı yaşamanıza engel olarak sağlığınızı korumaya yardımcı olur.

Operasyon sonrasında asıl olarak mide büyümesinden değil beslenme düzeninizin bozulmasından korkmanız gerekmektedir. Midenizdeki hacim artışı size kilo artışı olarak dönmez ancak beslenme düzeninizin bozulması tekrar fazla kilolarla yüzleşmenize sebep olabilir.

Son olarak şuna değinmekte fayda var, midenizin genişlemesinden korkuyorsanız bunun için yapabileceğiniz en güzel şey yemek yerken midenizi zorlamamak olacaktır.

Tüp Mide Sonrası Mide Büyümesi” için 2 yorum

  1. Iyi günler. 2011 de tüp mide ameliyatı oldum . Tekrar kilo almaya başladım. Ikinci tüp mide ameliyatı mümkünmü . Çalışmalarınızda başarılar.

    • Merhaba,
      Maalesef tekrar aynı operasyonun yapılması pek mümkün değildir. Onun yerine eğer gerek görülürse genellikle gastrik bypass gibi revize ameliyatları uygulanmaktadır. Lakin bunun kararını da vermeden önce beslenme düzeninizi sağlıklı bir çizgiye oturtmak daha önemlidir. Yoksa revize ameliyatına rağmen kilo alımı hala görülebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir