Tüp Mide Sonrası Katı Sıvı Ayrımı

1 Haz

Tüp Mide Sonrası Katı Sıvı AyrımıBilindiği üzere tüp mide ameliyatından sonraki beslenmede katı-sıvı ayrımı diye bir husus var. Bugün bu konudan bahsedeceğiz. Kilo verme adına bir etkisi olmasa da sağlığınız için çok etkisi olan bir konu.

Tüp mide ameliyatından sonra beslenme düzeninde yapılması gereken önemli değişikliklerden birisi de katı-sıvı ayrımı. Bu kuralın amacı hem mide hacminin büyümesini engellemek hem de yiyeceklerin barsaklara geçişini yavaşlatmaktır. Yemeğin yanında sıvı tüketimi bazı besinlerin midede şişmesine ve mide duvarlarını zorlamasına sebep olur. Bu zorlama ile mideniz genişleyebileceği gibi reflü ve mide ağrısı, bulantı gibi sorunlar da yaşamanız gayet olası. Ayrıca katı gıdaların yanında tüketilen sıvılar mide içeriğinizin barsaklara geçişini hızlandıracak ve istenmeyen bir takım durumlar ortaya çıkaracaktır, çabuk acıkmak da buna dahil.

Peki nedir bu katı-sıvı ayrımı ve nasıl uygulanır? İşin ana mantığı sıvı çekerek şişebilecek şeyleri sıvı ile birlikte tüketmemek üzerine kuruludur. Ancak bütün katı gıdalar için aynısını uygulamanız tavsiye edilir. Sıvı gıdaları katı gıdaların tüketiminden en az 30-45 dakika sonra tüketmeniz gerekir. Bu konuda kafa karıştıran bazı örneklere de açıklık getirelim. Mesela yemek öncesi içilen çorbayı katı gibi kabul edebilirsiniz. Katı sıvı ayrımı için çorba sorun teşkil etmez. Aynı şekilde yoğun kıvamlı cacık da sorun yaratmaz. Cacığı da yemekle birlikte tüketmenizde mahsur yok. Ancak ayran için aynı durum geçerli değil. Ayran, çay, kahve, meyve suyu vs. içeceklerin hepsi yemeklerden en az 30-45 dakika sonra tüketilmelidir. Normal öğün dışında ise kuruyemişlerin yanında çay tüketmenizde pek sorun yoktur örneğin. Çünkü kuruyemişlerin sıvı ile şişme durumu yoktur. Ancak çayın yanında kurabiye veya kek gibi şeyler tüketecekseniz bunları ağzınızda püre kıvamına getirip o şekilde yutmanız gerekir. Yani çekeceği bütün sıvıyı midenizde değil ağzınızda çekmesi gerekir.

Örnek olarak birkaç katı-sıvı örneği sunduk. Kimisi yasaklı kimisi serbest ancak serbest olanlardan da olabildiğince uzak durmanızı tavsiye ederiz. Çünkü bu kuralın tek amacı midenizi büyütmek ve hazım problemi değildir. Bunun dışında midenizin hızlı boşalması da size sıkıntı yaratacağı için bu kuralın amaçlarından birisidir. Serbest dediklerimiz işin bu kısmı için yine zararlı olduğundan bunlara da olabildiğince uzak durmanız sizin için daha iyidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir