Tüp Mide Sonrası Gazlı İçecek Yasağı

3 Haz

Tüp Mide Sonrası Gazlı İçecek YasağıTüp mide ameliyatı olanların iyi bildiği durumlardan birisidir gazlı içecek yasağı. Peki neden yasak bu gazlı içecekler?

Aslında yasak olmalarının iki sebebi var. Birincisi içtikten sonra içeceğin içerisindeki gazın serbest kalıp midede genleşmesidir. Bu durum midenizin duvarlarına baskı oluşturur ve zorlanmasına neden olur. Bu da midenizin genişlemesi yani mide hacminizin artması için etken olabilecek faktörlerden birisidir. İkinci sebep ise gazlı içeceklerin aslında sadece gazlı olmaması. Gazlı içeceklerin içerisindeki gaz karbondioksittir. Karbondioksit bu içeceklerin içerisinde yüksek basınçta çözündüğü takdirde karbonik asit ortaya çıkar. Bu asit de mideniz için zararlıdır. Mide ülserine sebep olabilir. Ayrıca tüp mideliyseniz özellikle ilk zamanlar midenizdeki dikiş hattı daha hassas olacağı için iki kat zarar verecektir.

Bu arada gazlı içecek derken sadece kola değil kastımız. Soda, maden suyu gibi içeceklerin de hepsi bu kategoridedir. Uzak durmanız gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir