Tüp Mide Sonrası Beslenme

22 Haz

Tüp Mide Sonrası BeslenmeTüp mide operasyonu kilo verme adına yapılan ciddi bir operasyon. Ameliyattan sonra ise bir süre için belirli bir düzende beslenmek gerekiyor. Bugün bu konuda bir kılavuz niyetinde yazı yayınlıyoruz.

Ameliyatınızdan sonraki ilk hafta berrak sıvılar dönemidir. Berrak sıvı döneminde sadece bu tanıma uyan gıdalar tüketilebilir. Bunların dışında herhangi bir şey tüketmeniz kesinlikle yasaktır. Şimdi nedir bu berrak sıvılar? Şeffaf ve su formundaki besinler bu gruba dahildir. Örneğin tülbentten geçirilmiş et, kemik ve tavuk suyu, tülbentten geçirilmiş çeşitli meyvelerin kompostosu, elma suyu gibi meyve suları, ıhlamur gibi içecekler berrak sıvı olarak kabul edilir. Berrak sıvı dediğimiz zaman gerçekten berrak olmalıdır. Örneğin şeftali suyu, kayısı suyu gibi içecekler şeffaf yani berrak değildir. Bunlar bu döneme uygun değildir. Ayrıca bu dönemde su içerken yudum yudum içmelisiniz. Her yudumda 10-15 saniye kadar bekleyerek, tıpkı çay içer gibi içmelisiniz. Hatta bu aslında bu dönemdeki bütün sıvılar için geçerlidir. Hiç birisi hızlı şekilde tüketilmemelidir.

İkinci haftada yine sadece sıvı besinler tüketin. Ancak berrak sıvı dönemi geçtiği için daha kıvamlı ve saydam olmayan sıvılarla beslenebilirsiniz. Örneğin laktozsuz süt, süzülmüş tanesiz çorbalar, duru ayran, soya sütü, şeftali suyu, kayısı suyu gibi sıvıları tüketebilirsiniz. Ayrıca bu haftada yoğurt da tüketebilirsiniz.

Üçüncü hafta yumuşak püre dönemidir. Bu haftada yiyeceklerinizi blender veya mutfak robotu aracılığıyla iyice yumuşatarak, püre kıvamında tüketmeniz gerekir. Sebzeler ve meyveler püre kıvamına getirilerek tüketilebilir. Krem peynir ve humus tüketebilirsiniz. Izgara balık, buğulama balık, ton balığı da mutfak robotu ile iyice püre haline getirilerek tüketilebilir.

Dördüncü hafta esas püre dönemidir. Yumuşak katıların başlangıcı da bu haftaya denk gelir. Bu haftada üçüncü hafta için belirttiğimiz besinleri çatalınızla iyice ezerek tüketebilirsiniz. Yutmadan önce de dişlerinizle uzun uzun çiğnemeye dikkat etmelisiniz.

Beşinci hafta katı besin döneminin başlangıcıdır. Kıymalı yemekler, haşlanmış tavuk, sebze yemekleri, haşlanmış kırmızı et, buğulama balıklar uzun uzun çiğnenmek koşuluyla tüketilebilir.

Altıncı hafta normal beslenmeye geçiş dönemidir. Bu dönemde her türlü besini uzun uzun çiğneyerek tüketmeye başlayabilirsiniz.

Bunların dışında genel olarak bakacak olursak katı sıvı ayrımını uymanız gerekli bir durum. Gazlı içecekler, alkol, kafeinli içecekler, yasaklı besinlerdir. Portakal, limon, greyfurt gibi asitli gıdalar ise ilk 6 ay boyunca önerilmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir