Tüp Mide mi Gastrik Bypass mı?

22 Tem

Tüp Mide mi Gastrik Bypass mıObezite ile başı dertte olup zayıflama amacıyla obezite ameliyatı olmayı düşünen kişi sayısı günden güne artış göstermekte. En popüler operasyonlardan ikisi tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatı. Peki hangisini olmak daha iyi bir seçim olur? Gelin şimdi ikisini karşılaştırarak karar vermenize yardımcı olalım.

Daha önce tüp mide ameliyatı ve gastrik bypass ameliyatı yazılarımızda operasyon tekniklerini anlatmıştık. Bu yazımızda bu temeller üzerinden ilerleyeceğiz. Bildiğiniz üzere tüp mide operasyonunda sadece mide hacmi küçültülüyor, gastrik bypass operasyonunda ise mide hacminin küçültülmesinin yanı sıra ince barsakların bir bölümü de devreden çıkarılıyor. Bu farka bağlı olarak bazı sindirim değişiklikleri meydana geliyor. Tüp mide operasyonunda sindirim sisteminin işleyişi etkilenmiyor. Sadece hacim kısıtlaması olduğundan dolayı tüketilen besin porsiyonları küçülüyor ve bu yolla kilo verilmesi amaçlanıyor. Gastrik bypass ameliyatında ise buna ek olarak midenin son kısmı ve ince barsakların ilk kısmı da devreden çıkarılmış oluyor. Bu sayede emilim de bir parça engellenmiş oluyor. Genel olarak farklarına değindikten sonra şimdi madde madde farkları ele alalım.

-Tüp midede sindirim süreci etkilenmez. Gastrik bypass’ta oniki parmak barsakları devreden çıkar.
-Tüp mide sonrasında vitamin kullanımı çoğunlukla gerekmez ama gastrik bypass sonrası ömür boyu vitamin kullanımı gereklidir.
-Tüp mide operasyonuna bağlı olarak ishal görülmez ancak gastrik bypass’ta sindirimin sekteye uğramasına bağlı olarak ishal yaşanabilir.
-Her iki operasyondan sonra fazla kilolardan kurtulma beklenir ancak süre değişebilir. Tüp mide ameliyatında kilo verme biraz daha uzun sürebilir, gastrik bypass ameliyatından sonra kilo verme daha hızlı gelişir.
-Tüp mide operasyonundan sonra istendiği kadar kilo verilemediği zaman revizyon ameliyatı olma şansı vardır. Tüp mide sonrasında duodenal switch veya gastrik bypass uygulanabilir. Lakin gastrik bypass sonrasında istenilen kadar kilo verilemezse herhangi bir revizyon ameliyatı uygulanamaz.

Bu farkları göz önünde bulundurarak doktorunuzun da tavsiyelerini göz önünde bulundurarak karar verme sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir