Tüp Mide Ameliyatını Kimler Olamaz?

5 Tem

Tüp Mide Ameliyatını Kimler OlamazDaha önce tüp mide operasyon kriterleri başlığı altında operasyon için aranan şartları anlatmıştık. Bugün de bu ameliyatı kimlerin olamayacağını inceleyeceğiz.

Aslında kimler tüp mide operasyonu olamaz dediğimizde aşağı yukarı operasyon kriterlerinin tam tersini düşünebiliriz. Bunların dışında bir kaç özel durum daha var. Örneğin gebelik bu operasyon için engeldir. Lakin buna gelmeden önce sırayla tüm kriterleri ele alalım.

-18 yaşın altındaki bireyler tüp mide ameliyatı olamaz.
Vücut kitle indeksi 35’in altında olanlar bu operasyon için uygun değildir. (35-40 aralığındakiler için tavsiye edilmese bile operasyon yapılabilir.)
-Anestezi için riskli olanlar, anestezi uzmanının onayından geçemeyenler bu operasyonu olamaz.
-Gebeler bu operasyonu olamaz.
-İki yıl içerisinde gebe kalma planı olanlar için tüp mide tavsiye edilmez.
-Çocuğunu emzirmekte olan anneler için bu operasyon önerilmez.

Genel olarak kimler tüp mide operasyonu olamaz sorusunun cevabını bu maddeler oluşturuyor. Bunun dışında halk arasında mide kelepçesi olarak bilinen mide bandı uygulaması yaptırmış bazı hastalarda da operasyon riskli duruma gelebilmektedir. Bütün bu kriterler sizin için sorun yaratmıyorsa geriye doktorunuzun onayı kalmaktadır. Zira bu saydıklarımızın dışındaki tıbbi riskler için doktorunuzun sizi tahlil, tetkik ve muayene ile değerlendirmesi gerekir. Bu listede olmayan bazı sebeplerden dolayı doktorunuz durumunuzu riskli görürse operasyon yapmama kararı alabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir