Tüp Mide Ameliyatından Sonra Alkol Kullanımı

3 Tem

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Alkol KullanımıTüp mide operasyonu sonrasında malum bazı kısıtlamalar mevcut. Bu kısıtlamalara ve yasaklara takılan şeylerden birisi de alkollü içecekler. Elbette alkol kullanımı tercihe bağlı bir durum. Bu sebeple bu yazımız herkese hitap etmiyor ancak bu konuyu merak eden, alkol kullanan bazı takipçilerimiz için bu konuyu da ele alıyoruz.

Operasyon sonrasında ilk 6 ay içersinde alkol tüketimi tavsiye edilmiyor. Zira operasyonlu midenin iyileşme sürecini tamamlamasından önce alkol kullanımı rahatsızlık yaşamanıza sebep olabilir. Bu yüzden ilk altı ay için olabildiğince uzak durmanızda fayda var.

Bu dönemi geçirdikten sonra ek bir rahatsızlığınız yoksa normal koşullarda alkol kullanmanızda sakınca yoktur. Ancak bu cümle alkol tüketiminin tavsiye edildiği anlamına gelmiyor. Zira alkolün tek zararı bu altı aylık döneme mahsus değildir. Gastrit ve benzeri rahatsızlıklar için her daim bir tehdittir alkol. Ayrıca yüksek miktarda enerji içermesi sebebiyle kilo aldırma ihtimali yüksektir. Tüketmek isteyenler için de kontrollü olarak az miktarda tüketmesi tavsiye edilir.

Kilo konusuna değinecek olursak mutlaka “bira göbeği” terimini hepimiz duymuşuzdur. Bunun aslında gerçeklik payı vardır, yalnız kilo problemi biraya özgü değildir, bütün alkollü içecekler kilo yapabilir. Alkol yüksek miktarda enerji içerir. Üstelik gıdalardan elde ettiğimiz protein, karbonhidrat ve yağları yakarak enerji elde etmemiz gerekirken alkol bu mekanizmayı bozar. Mekanizmadaki bu besinlerin çoğunu yağa çevirerek depolanmasını sağlar. Bu yüzden kilo aldırabilir, yani göbek yapabilir.

Son olarak alkol tüketimini hiç bir koşulda önermiyoruz. Malum, zararları az çok herkes tarafından biliniyor. Buna rağmen kullanacaklar ise bahsettiğimiz durumlara dikkat ederse daha az sıkıntı yaşayacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir