Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkma

18 Haz

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası SarkmaObezite cerrahisi sonrasında hızlı kilo vermeye bağlı olarak bazı sıkıntılar yaşanabilmektedir. Aslında sadece tüp mide ameliyatı veya diğer obezite ameliyatlarına mahsus bir durum değil bu. Hızlı olarak kilo verilen her durumda insanların karşı karşıya kaldığı bir durum. Bugün bunu ele alacağız.

Kilo alırken vücut hacminin artışına bağlı olarak deri gerilmeye başlar. Gerildikçe genişler ve yeni duruma uyum sağlamaya çalışır. Hatta zaman zaman uyum sağlayamadığı durumlarda çatlaklar da oluşur. Buradan geri dönüş sırasında yani kilo verirken deri geri toparlanmada sıkıntı yaşar. Genellikle tam olarak toparlanamaz ve bazı insanlarda az bazı insanlarda çok miktarda sarkmalar oluşur. Bu süreç doğal ve normaldir. Esas mesele bunu en az miktara indirebilmektir.

Kilo verme sürecinde daha az sarkma yaşamak için kaslarınızı güçlendirmeniz faydalı olacaktır. Bunun için düzenli ve verimli bir biçimde spor yapmanız vazgeçilmezdir. Elbette spor yapmak hiç sarkma yaşamamanıza sebep olmaz ancak ne kadar spor yapıp sıkılaşırsanız o kadar az sarkma problemi yaşarsınız.

Bunun dışında zayıflama süreci sona erdikten sonra sarkmalarınız için bazı estetik operasyonlar da farklı bir çözüm yöntemidir. İsteğe göre bu şekilde bir cerrahi çözüm de değerlendirilebilir ancak zaruri değildir.

Son olarak söyleyebileceğimiz şey şudur ki bedeninizi sevin, kendinizi sevin, hatta çatlaklarınızı ve sarkıklarınızı bile sevin. Dünya üzerinde kusursuz bir fiziğe sahip çok çok az insan var. Kaldı ki mükemmel bir fiziğe sahip olan insanın bile başına bir şey gelip bunu kaybetmeyeceğinin garantisi yok. Ayrıca hepimiz manken olmak zorunda da değiliz. Sizi siz yapan şey kişiliğiniz ve karakterinizdir. Önemli olan sağlığınızdır. Bedeninizi sevin!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir