Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Protein Tozu

27 Haz

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Protein TozuDaha önce proteinin önemi ve proteinin etkileri başlıklı yazılarımızda protein konusuna değinmiştik. Tüp mide ameliyatından sonra ise ilk aylarda protein alımında sıkıntı olabiliyor. Bu yüzden alternatif bir kaynak olarak protein tozları kullanılabiliyor. Şimdi bu konudan bahsedeceğiz.

Tüp mide operasyonu sonrasında ilk dönemlerde özel bir beslenme biçimi uygulanması gerekiyor. Bu dönemde katı gıdalar tüketilemiyor, et gibi önemli protein kaynaklarından vücut mahrum kalıyor. Ancak protein eksikliği ciddi bir durum. Bu durumun yaşanmaması için bu dönemde protein ihtiyacını giderebilmek maksadıyla protein tozu kullanılabilir. Protein tozu kullanımı hem protein ihtiyacınızı karşılamaya yardımcı olur, hem de midenize rahatsızlık vermez. Berrak sıvı dönemini atlattıktan sonra protein tozunu kullanmaya başlayabilirsiniz. Et yiyebilir duruma geldiğinizde ise bırakabilirsiniz. Zira et yemeye başladığınızda zaten etten alacağınız protein sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır. Bu dönemde protein tozu kullanmaya devam etmenize gerek yoktur.

Protein tozu kullanımı ile ilgili mutlaka doktorunuzdan da bilgi alın. Zira kullanmanız gereken süreyi ve dozu en iyi kendi doktorunuz belirleyecektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir