Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Emboli

2 Tem

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası EmboliHer ameliyatın belli başlı bazı komplikasyonları vardır. Doğal olarak komplikasyon denilen durumlar tatsız olaylardır ve başa gelmesini kimse istemez. Bugün bir ameliyat komplikasyonu olan tüp mide sonrası emboli konusunu işleyeceğiz.

Öncelikle embolinin ne olduğundan kısaca bahsedelim. Emboli damar içerisinde normalde olmaması gereken bir maddenin küçük damarlara ulaşarak orayı tıkaması durumudur. Bunun en sık yaşanan versiyonu tromboembolidir. Tromboemboli kan pıhtısının herhangi bir damarı tıkaması durumudur. En sık görülen form olması sebebiyle biz bu yazımızda emboli kelimesi ile tromboemboliyi kastediyoruz. Emboli ameliyat sonrasında genellikle hareketsizlik sebebiyle ortaya çıkar. Vücudun fazla hareketsiz kalması sonucunda bazı damarlarda minik pıhtı kümecikleri oluşmaya başlar. Bunlar da kan dolaşımı yoluyla ciddi diğer damarlara ulaşarak buralarda tıkanıklık oluşturabilir. Tüp mide operasyonu gibi operasyonlardan sonra olabildiğince erken sürede hastaların yürütülmek istenmesi bu sebeptendir. Çünkü hasta yürüdükçe bacak ve kol kasları çalışarak damarlarının üzerine belirli periyotlarda ve belirli oranlarda baskı uygular. Bu uygulanan baskı da damar içinde pıhtı oluşmasına engel olur. Bunun sonucunda ise emboli engellenmiş olur.

Emboliyi engellemek için hasta ayaklanmadan önceki dönemde emboli cihazı gibi dışarıdan baskı uygulayan bazı cihazlar da kullanılabilmektedir. Bu cihazlar tıpkı kaslarınızın damarlarınıza uyguladığı baskıyı taklit ederler. Bacağınızın dışına sarılan bu alet komple bacağınıza baskı uygulayarak emboliyi önlemeye çalışır. Ancak en etkili şey hastanın yürüyebilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir