Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Anemi

12 Haz

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası AnemiTüp mide ameliyatı obezite cerrahisi seçenekleri arasında en doğal operasyon olarak kabul edilebilir. Zira sindirim sisteminin doğal akışını etkilemeden sadece mide hacmini küçültmeye dayalı bir operasyondur. Buna rağmen operasyon sonrası yaşanabilecek bazı sıkıntılar olabilir. İşin güzel tarafı bunların çoğunlukla çözülebilir olmasıdır. Bugün de bu sıkıntılardan birisini, anemiyi yani kansızlık problemini ele alacağız. Yalnız öncelikle şunu belirtmekte fayda var bu sorun tüp mide ameliyatı olan herkeste yaşanacak diye bir kaide yok. İhtimal dahilinde olduğu için biz bu ihtimali ele alacağız.

Tüp mide operasyonundan sonra bilindiği üzere beslenme kısıtlanıyor. Özellikle ilk dönemlerde sıvı dönemi, püre dönemi gibi oldukça kısıtlı seçeneklerin bulunduğu beslenme periyotları yaşanıyor. Bu dönemlerde vücudun ihtiyaç duyduğu bazı öğeleri alamaması söz konusu olabiliyor. Örneğin B12 vitamini, folat, demir gibi eksikliği anemiye sebep olan vitamin ve minerallerin yetersiz alınmasına bağlı olarak kansızlık sorunu baş gösterebiliyor. Hatta demir ve çinko eksikliği saç dökülmesi gibi ek bazı sıkıntılar da yaşatabiliyor. Bu gibi tatsız durumları yaşamamak için yapabileceğiniz birkaç hamle mevcut. Öncelikle operasyon öncesi kan tetkiklerinizde bu değerleri kontrol ederek düşük ise normal değerlere yükseltmek adına doktorunuzdan tavsiye alabilirsiniz. Ameliyata bu değerlerinizi normal tutarak girmek yapacağınız ilk hamle olmalıdır. Ameliyattan sonraki dönemi de kendi içinde ikiye ayırabiliriz. İlki kısıtlı beslendiğiniz dönem, ikincisi de her besini tüketebilir noktaya geldiğiniz normal beslenme dönemi. Kısıtlı periyot için doktorunuzla görüşüp onun tavsiyeleri doğrultusunda vitamin ve mineral desteği alabilirsiniz. Normal beslenmeye geçtiğiniz dönemde ise kırmızı et ve yeşil sebzelerden zengin beslenmek bu sorunu yaşamamanız adına en güzel ve doğal hamle olacaktır. Bu dönemde kırmızı et ve yeşil sebzelerden zengin beslenmenize rağmen anemi yaşamanız durumunda ise doktorunuzla görüşerek onun önerileri doğrultusunda vitamin ve mineral takviyesi alabilirsiniz.

Yazımızı sonlandırırken belirtmemiz gereken en önemli şey asla kendi kendinize vitamin kullanmamanız gerektiğidir. Zararsız olduğunu düşünerek eczaneden vitamin hapları alarak kendi başınıza bunları kullanmayın. Öncelikle doktorunuzla görüşün, tahlilleriniz yapılsın, eksikliğiniz varsa ve doktorunuz uygun görürse o doğrultuda vitamin kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir