Tüp Mide Ameliyatı Riskli Mi?

4 Tem

Tüp Mide Ameliyatı Riskli MiTüp mide operasyonu olmak isteyenlerin aklını kurcalayan sorulardan birisi de bu operasyonun hayati açıdan riskli olup olmadığıdır. Bugün ameliyatın risk durumunu ele alacağız.

Öncelikle risk kavramını ele alacak olursak aslında hayatımızda risk içermeyen hiç bir şey yok. En basit örneği göz önüne alacak olursak gün içerisinde yediğimiz içtiğimiz çoğu gıdanın içerisinde vücudumuza zararlı olabilecek maddeler yer alıyor. Bunları tüketerek kanser riskini göze alıyoruz. Ya da daha somut örnek verecek olursak alkol alarak karaciğer yağlanması riskini göze alıyoruz, meyve yiyerek karaciğer yağlanmasını göze alıyoruz, kaldırımda yürürken tepemize saksı düşmesi riskini göze alıyoruz, cep telefonu kullanarak kanser riskini göze alıyoruz, uçağa binerek düşme riskini göze alıyoruz. Yani her attığımız adımda bazı riskleri göze alıyoruz. Lakin mevzu ameliyat olduğu takdirde riskler insanın gözünde daha çok büyüyor. Lakin aslında tüp mide operasyonunu ele aldığımızda büyük bir hayati risk taşıdığını söyleyemeyiz. Elbette kimse sıfır risk diyemez. Ancak iyi bir cerrah tarafından iyi koşullar altında gerçekleştirilen bir operasyonda hayati risk oldukça düşüktür. Bu yüzden hastaların ameliyat olmadan önce doktorunu ve ameliyat koşullarını iyice araştırması gereklidir.

Aslında tüp mide ameliyatı düşük bir hayati risk taşıyor. Ancak bu ameliyatı olacak kadar fazla kilosu olan kişilerin hayatına fazla kilolar ile devam etmesi de en az ameliyat kadar hayati risk oluşturur. Yani obezite cerrahisi olacak kadar fazla kilonuz varsa o kilolar ile hayatınıza devam etmek de sizin için ameliyat kadar hayati risk oluşturuyor. Bu yüzden zayıflama yolunda başarı elde edemeyen fazla kilolu bireyler için bu risk göze alınabilir düzeydedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir