Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Yapılır

13 Haz

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere YapılırSon dönemde özellikle ünlülerin de zayıflama amacıyla tüp mide ameliyatı olması ile bu operasyonun popülerliği arttı. Buna bağlı olarak kilo vermek isteyen pek çok kişinin kafasında “tüp mide ameliyatı kimlere yapılır” veya “mide küçültme ameliyatı kimlere yapılır” soruları oluşmaya başladı. Bu yazımızda tüp mide operasyon kriterlerini ele alacağız.

Tüp mide ameliyatı olabilmek için öncelikle 18 yaşının üzerinde olmanız gerekmektedir. Daha sağlıklı olması açısından bizim tavsiyemiz 21 yaşından sonra olmanız yönünde ancak 18 yaşından sonra da ameliyat olmanızda sakınca yok.

İkinci kriter vücut kitle indeksi. VKI değeriniz 35’in üzerinde ise ameliyat olabilirsiniz. Yine bizim tavsiyemiz vücut kitle indeksi 40 ve üzerindeki kişilerin ameliyat olması yönündedir. Bu ameliyat ciddi derecede obez kişilerin normal kilolara kavuşabilmesi maksadıyla yapılır. Fazladan 10 kilonuz varsa bunu vermek için ameliyat olmayı düşünmeyin.

Üçüncü kriter diğer bütün yolları denemiş olmanız. Diyet, spor ve benzeri bütün yolları deneyip ona rağmen kilo veremiyorsanız ve ilk iki kriteri de sağlıyorsanız işte o zaman obezite cerrahisi seçeneklerini düşünebilirsiniz.

Dördüncü ve son, belki de en önemli kriter ise bilinçlenmedir. Burası önemli olduğu için biraz detaylı bahsetmeye çalışacağız. Bilinçlenmeden kastımız şudur ki tüp mide operasyonu veya diğer obezite cerrahisi seçenekleri sihirli bir değnek değildir. Her şeyden önce bunun bilincine varmanız lazım. Tüp mide operasyonu size kilo verdirmez. Ameliyat olarak kilo almanız dahi mümkün. Kiloyu verecek olan sizsiniz. Kilo vermek adına sağlıklı, doğru porsiyonlarda, doğru besinleri tüketmeniz gerekir. Tüp mide ameliyatı bunu yapabilmeniz için size imkan verir. Sizin yapmanız gereken bu imkanı iyi değerlendirip kendinize sağlıklı ve doğru bir beslenme düzeni yaratmak ve onu benimsemek olacaktır. Kilo vermenizi sağlayacak olan şey budur. Doğru bir beslenme düzeni oluşturup o şekilde devem etmediğiniz sürece belki kilo verebilirsiniz ancak 50 kilo fazlanız varsa bunun 40 kilosunu verirsiniz, bir süre sonra verdiklerinizin 20 kilosunu geri alırsınız. Çünkü kilo problemlerinin altında genellikle yeme bozuklukları yatmaktadır. Siz bu bozuk düzeni onarmadıkça kilo verseniz bile geri almanız kaçınılmaz olur. Bu konuda kilo verme sayfamızdaki yazıları okuyarak doğru beslenme biçiminizi yaratmak adına yardım alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir