Tüp Mide Ameiyatı Ne Kadar Sürüyor

26 Haz

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar SürüyorTüp mide operasyonu olmak isteyenler doğal olarak operasyona dair her şeyi merak ediyor ve öğrenmek istiyor. Belki hastalar açısından çok önemli olmasa bile yine de merak edilen başka bir durum da operasyon süresi.

Operasyon ortalama olarak 45 dakika ile 1 saat arasında sürmektedir. Çoğunlukla laparoskopik olarak uygulanmaktadır. Operasyondan sonra herhangi bir erken komplikasyon gelişmemesi durumunda hastanın durumu stabil ise yarım saat sonra odasına götürülebilmektedir. Operasyon sonrasında komplikasyon gelişmediği takdirde yoğum bakım koşulları gerekli değildir. Yine de bazı merkezlerde tedbir amaçlı olarak operasyondan sonra kısa bir süre hastalar yoğun bakım ünitesinde gözlemlenebiliyor.

Hasta odasına götürüldükten sonra ise 24 saat içerisinde kısa mesafeli yürüyüşler yapması gerekir. Hastanın durumuna göre de 2-3 gün sonra taburcu kararı verilebilir. Rutin olarak hastaların ameliyattan sonra en kısa sürede gaz veya gaita çıkarabilmesi beklenir.

Ameliyatın laparoskopik olarak uygulanması, operasyon süresi, hastanın iyileşmesi ve taburcu olma bakımından avantaj sağlar. Ancak bazı beklenmeyen durumlarda açık operasyon da yapılabilir. Bu durumda süreç kapalı tekniğe göre kısmen daha uzun olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir