Tek Tip Beslenme

10 Haz

Tek Tip BeslenmeZayıflamak isteyenlerin bazı kişilerin bazen isteyerek bazen de istemeyerek de olsa yaptığı bir hatadan bahsedeceğiz bugün: tek tip beslenme. Peki nedir bu tek tip beslenme öncelikle tanımıyla başlayalım.

Vücudun ihtiyaç duyduğu pek çok besin grubu vardır. Bu besin gruplarının içerisinde de protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve mineral gibi öğeler bulunur. Bunların hepsine belirli düzeylerde vücudumuzun ihtiyacı vardır ve bu ihtiyaç düzeyinde alınmadıklarında eksiklik yaşanır. Bu eksikliğin düzeyine ve önemine göre de farklı sorunlar yaşanabilir. Örneğin demir mineralinin eksikliğinde anemi, B12 vitamininin eksikliğinde hafıza problemleri ve anemi, çinko mineralinin eksikliğinde saç dökülmesi, protein eksikliğinde kas kaybı, yağ eksikliğinde zihinsel faaliyetlerde azalma görülmesi olasılık dahilindedir. Bu sebeple bütün bu gıdalara vücudumuzun ihtiyacı vardır.

Zaman zaman ortaya çıkan “asla yağ yemeyin” veya “protein diyeti” ve hatta “kereviz yiyerek zayıflayın” tarzında ortaya çıkan sözler tek tip beslenmenin en nadide örneklerindendir. Örnekler daha da çoğaltılabilir ancak biz burada tüm listeyi yazamayacağımız için fikir oluşturması için birkaç örnek verdik. Tek tip beslenmek her koşulda sağlıksızdır. Belki kilo verme noktasında işe yarayan formüller olabilir ancak önemli olan kilo vermek değil bunu sağlıklı bir şekilde yapabilmektir. Bu tarz diyetleri uygulamayın, uygulayanları da uyarın efendim. Sağlığınız bu kadar ucuz değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir