Suyun Önemi

23 Haz

Suyun ÖnemiBugün diyet, zayıflama ve obezite cerrahisinden biraz farklı bir konuyu işleyeceğiz: suyun önemi. Su şüphesiz ki hayatın temel bileşenidir. Suyun önemi konusunda bugüne kadar çok şey okumuş ve çok şey duymuş olmanız muhtemel. Aslında biz de çok farklı şeylerden bahsetmeyeceğiz. Maddeler halinde yeterince su içmediğinizde yaşayacağınız sıkıntıları ele alacağız.

-Yeterince su içmediğiniz zaman kanınızdaki sıvı elektrolit dengesi bozulur. Buna bağlı olarak baş ağrısı, halsizlik, bilinç bulanıklığı gibi şikayetler görülebilir.
-Az su alımında sindirim sistemi bu kısıtlı miktarı olabildiğince çok emmeye çalışır. Bunun neticesinde barsak içeriğinde normalden daha fazla katılık gelişebilir. Bu da kabızlık olarak kendini gösterebilir.
-Gelen su miktarı az olduğu için vücut elindeki suyu da idareli kullanmaya çalışır. Böbreklerden su atılımı olabildiğince azaltılır, daha az idrar çıkmaya başlar. İdrar konsantrasyonu artacağı için böbrek taşı oluşum riski artar.
-Suyu idareli kullanma politikası gereğince ağız kuruluğu da gelişir. Ağız içerisinin yeterince ıslak olmaması ise yiyeceklerden yeterince tat alamamanıza sebep olur. Tadını yeterince alamadığınız besinleri ise normalde yiyeceğinizden daha fazla yersiniz. Çünkü iştahınızın tatmin olabilmesi için yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin tadını yeterince alabilmeniz gerekir. Az su içmek ağız kuruluğu yapar, ağız kuruluğu tat almanızı azaltır, bu da daha fazla yemenize sebep olur, sonuç olarak kilo alma potansiyeliniz artar. Tıpkı kelebek etkisi gibi.
-Vücutta yetersiz su bulunması kan konsantrasyonunu artırır. Kan konsantrasyonunun artması kanın damar içinde pıhtılaşması ihtimalini artırır. Bu durumun kritik bir yerde gerçekleşmesi de felç veya ölüm gibi sonuçlar doğurabilir.

Elbette bunların hepsi sadece ihtimal. Hangisi ne kadar başınıza gelir derseniz bu iş duruma göre değişir. Burada saydıklarımız yeterince su tüketilmeyince başınıza gelebilme olasılığı olan şeylerden bir kesit. Gerçekte ise ihtimaller çok daha fazla. Sadece fikir sağlaması için küçük bir kesit aldık. Bol su içtiğiniz sağlıklı günler yaşamanızı dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir