Şişmanlık Psikolojisi

19 Eyl

Şişmanlık PsikolojisiHalk arasında obezite veya obez kavramları pek kullanılmaz. Bunun yerine günlük yaşamda çoğunlukla şişman kelimesi tercih edilir. İşte bu yüzden başlığımızı “şişmanlık psikolojisi” olarak belirledik. Bu başlık altında obez bireyler ve obez olmayan bireylerin psikolojilerini ele alacağız.

Obezite ile başı dertte olan kişiler genellikle bu probleme bağlı olarak bazı psikolojik sıkıntılar yaşar. Bu problemler hafif düzeyde bir özgüven kırılmasından başlayıp depresyona kadar ilerleyebilir. Bu sorunun temelinde ise genellikle toplum baskısı yer alır. Toplum tarafından “şişman” olarak etiketlenmek, bu etiket ile anılmak, zaman zaman bu konu üzerine soğuk esprilere maruz kalmak, hatta yer yer aşağılanmak yatar. Her ne kadar bu tutumlara maruz kalmak can sıkıcı olsa da aslında bunun yarattığı kötü etkilerle savaşmak da mümkün. Bunun için öncelikli olarak kendinizin ne kadar değerli olduğunu farketmeniz gerekir. Diğer kişilerin ne söylediği önemli değil, önemli olan sizsiniz! İkinci olarak ise bu tarz bir sorunun içersinde olduğunuzu düşünüyorsanız mutlaka bir uzman yardımı almalısınız. Psikolog veya psikiyatr desteği almanız deli olduğunuz anlamında gelmez, çekinmeyin. Bu uzmanlar sizin psikolojik durumunuza en faydalı dokunuşları yapacak kişilerdir. Evet belki bu kişiler sizin kilo vermenize yardımcı olamaz, toplumdan işittiğiniz lafları sonlandıramazlar ancak en azından bunları umursamadan yolunuza nasıl devam edebileceğiniz konusunda kesinlikle yardımcı olabilirler.

İkinci olarak değineceğimiz konu ise obez olmayan kişilerdeki şişmanlık psikolojisi. Böyle söyleyince garip görünmüş olabilir ancak maalesef böyle bir sorun da mevcut. Normal kilolu insanlar ve hatta zayıf bireyler de şişmanlık psikolojisinden nasibini alabiliyor. Bilindiği üzere herhangi bir fazla kilosu olmamasına rağmen kendini fazla kilolu olarak gören çok fazla kişi mevcut. Hatta bu zeminde gelişen anoreksiya ve blumiya gibi sorunlar da pek çok kişiyi pençesine alabiliyor. Bu kişilerin durumu daha çok algı bozukluğu şeklinde sınıflandırılabilir. Yani bedenlerini olduğundan daha farklı şekilde algılarlar. Bu durum maalesef kendiliğinden çözülebilecek veya eş dost tavsiyesi ile halledilecek bir sorun değildir. Hatta bu sorundan muzdarip olan bireyler içinde bulundukları tablonun genellikle farkında bile olmazlar. Bu kişilerin yakınları tarafından ikna edilerek uzman danışmanlığı almaları şarttır.

Şişmanlık psikolojisi görüldüğü üzere hem fazla kilolu olan bireyleri hem de fazla kilolu olmayan bireyleri etkileyebilen bir durumdur. Ve bu durum bahsettiğimiz üzere destek gerektirir. Lakin unutulmamalıdır ki dünyada sizden daha değerli bir şey yok. Fazla kilolar yüzünden hayatı kendinize cehennem etmeye ise hiç gerek yok. Sizi siz yapan şey tartıya çıktığınız zaman gördüğünüz sayı değildir. Sizi siz yapan şey kişiliğinizdir. Bunu ise hiç bir terazi ölçemez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir