Ramazanda Beslenme Tavsiyeleri

5 Haz

Ramazanda Beslenme TavsiyeleriRamazan ayı geldi kapımıza dayandı. Haliyle oruç tutanlar için beslenme düzeni değişeceği için bazı sıkıntılar yaşanabiliyor. Sizden de gelen yoğun istek üzerine ramazan için beslenme önerileri içeren bu yazıyı kaleme alıyoruz.

İlk olarak şunu söylemeliyiz ki oruç tutacaksanız zayıflama fikrini ramazan bitene kadar rafa kaldırın. Çünkü oruç tutma durumunda sağlıklı beslenmek zayıflamaktan çok daha ön plana çıkıyor. Ayrıca bu kadar uzun süre aç kalmak da metabolizmanızın dinamiklerini değiştireceği için kilo vermek normal zamanlara göre daha zorlu olacaktır. Bu yüzden bu yazımızda size esas olarak sağlığınızı korumaya yönelik tavsiyeler vermeye çalışacağız.

İlk ve en önemli konumuz su. Vücudumuz için vazgeçilmez olan su yaz aylarında daha da önemli bir konuma geliyor. Bu sebeple bol bol tüketmek gerekiyor. Günlük olarak en az iki litre tüketmeniz lazım. Elbette bunu iftardan hemen sonra bir litre sahurdan sonra bir litre şeklinde tepenize dikerek değil, çay içer gibi yavaş yavaş ve zamana bölerek tüketmeniz gerekli. Yeterli su tüketmediğiniz takdirde halsizlik ve baş ağrısı ile başlayan uzun bir liste oluşturabilecek etkilere maruz kalabilirsiniz.

İkinci konumuz ise iftar ve sahur aralığında doğru beslemek. Uzunca süren bir açlık döneminden sonra iftarda hızlıca ve tıka basa yemek yemek kadar hatalı başka bir şey daha olamaz. Elbette o kadar açlıktan sonra bunu yapmamanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz ancak ne yazık ki bundan uzak durmanız gerekiyor. Aslında yapılabilecek en güzel şey iftar yemeğini iki öğüne bölmek olacaktır. İlk öğünü iftar vaktinde yapılacak, ikincisini ise ondan bir saat sonra yapılacak şekilde ayarlamanız makuldür. İftarda hafif bir doygunluk ile sofradan kalkın. Asla tam olarak doymayın. Ayrıca ne kadar zor da olsa önünüzdeki yemeği birden silip süpürmeyin. Mümkünse 15-20 dakikaya yayarak yiyin. 10 saatten fazla dayandıysanız 15-20 dakika daha dayanırsınız merak etmeyin. Bu ilk öğününüzde açlıkla tokluk arasında bir hisle sofradan kalkın. Asla tam olarak doymayın. Bu öğünden 1 saat sonra ise ikinci bir öğün yapın, yine aynı yemekleri yiyebilirsiniz. İşte doyuma ulaşmak istiyorsanız bu ikinci öğün sizin için. Burada istediğiniz gibi doyabilirsiniz. Ancak 15-20 dakikaya yayarak ağır ağır yemek yine geçerli. Sahurda ise herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Burada istediğiniz gibi doyabilirsiniz, 15-20 dakikaya yayarak ağır ağır yemek koşuluyla. Yalnızca sahurdan sonra hemen yatmayın, yarım saat kadar bekleyin, ondan sonra yatın. Sizin için daha iyi olacaktır.

Bunların dışında ramazana dair genel tavsiyelerimiz de olacak. Mesela tuz tüketiminizi bu dönemde olabildiğince azaltın. Çünkü tuz tüketiminiz ne kadar çok olursa o kadar susuzluk çekersiniz. Ayrıca tuz tüketimi su atılımını da artıracağı için ekstra bir susuzluk yaşamanız da olasıdır. Öğünlerde mümkün olduğunca proteinden zengin beslenmeniz faydalı olacaktır. Özellikle kırmızı eti sofranızdan eksik etmemeniz sizi daha tok tutacaktır. Kafein ve türevlerini içeren kahve, çay, enerji içeceği gibi içeceklerden ise olabildiğince uzak durmanız faydanıza olur. Bu içecekler su yerine geçmez. Yani bunları içerken su içtiğinizi düşünmeyin. Aksine içerisinde bulunan kafein sizin su kaybetmenize neder olur. Zaten su bakımından sıkıntı yaşanan bu dönemde bu içecekleri de tüketmenizi tavsiye etmeyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir