Obezite Cerrahisi ve Safra Taşı

17 Haz

Obezite Cerrahisi ve Safra TaşıTüp mide, gastik bypass veya diğer yöntemlerle obezite ameliyatı olanların hatrı sayılır bir bölümünde safra taşları ile ilgili sorun yaşanmaktadır. Bazen operasyon öncesi bazen de operasyon sonrası yaşanabilen bu sıkıntı yarattığı belirtiler sebebiyle yaşam kalitesini oldukça etkilemektedir.

Safra taşlarının oluşmasının kökeninde obezite cerrahisinden ziyade obezitenin kendisi yatmaktadır. Obezite hastalarında artan kolesterol düzeyi safra taşı oluşumu için riski artırmaktadır. Zira bu hastalarda görülen safra taşları büyük oranda kolesterol kökenlidir. Bunun dışında gerekenden daha az miktarda su tüketimi, uzun süreli açlık dönemleri gibi bazı faktörler de safra taşı oluşumuna katkıda bulunmaktadır. Su tüketimi kişiye göre değişse bile obezite problemi yaşayan çoğu insan yaptığı bazı hatalı diyetlerde ciddi açlık dönemleri yaşamaktadır. Bu da mevcut yüksek kolesterol zemininde safra taşı oluşum riskini daha da yükseltmektedir. Hele bir de su tüketimi az ise risk ciddi noktalara erişmektedir.

Çoğunlukla obezite cerrahisi operasyonundan önce oluşan safra taşları bazen ameliyat öncesi bazen de ameliyat sonrasında belirti verebilmektedir. Belirtisi çoğunlukla ağrıdır ve bu ağrı genellikle sağ omuzda ve sağ kürek kemiği civarında kendini gösterir.

Safra taşının tanısı ultrasonografi ile konur. Tedavisi ise cerrahidir. Cerrahi olarak safra kesesi içerisindeki taşlarla birlikte çıkarılır. Operasyon genellikle laparoskopik olarak uygulanır ve hastanede yatış süresi genellikle 1-2 gün kadardır.

Safra kesesi operasyon ile çıkarıldıktan sonra dikkat edilmesi gereken tek şey kısa süreli bir perhizdir. Operasyondan ortalama bir ay sonrasına kadar yumurta, yağlı yiyecekler ve sakatattan uzak durmanız tavsiye edilir. Sonrasındaki süreçte ufak porsiyonlarla tekrar bu besinleri tüketmeye başlayabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamamanız durumunda ise kontrollü olarak normal porsiyonlara dönüş yapabilirsiniz.

Velhasıl zaman zaman obezite cerrahisi ile ilişkilendirilse bile aslında safra taşları obezite ile ilgili bir durumdur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir