Kinoa

12 May

KinoaBu yazımızda son yıllarda ülkemizde de kullanımı oldukça yaygınlaşan besin kinoa’dan bahsedeceğiz.
Kinoanın ana vatanı Güney Amerikadır. Nasa uzaya gönderilen astronotların daha verimli beslenebilmesi için kinoa kullanmıştır. Ayrıca Birleşmiş Milletler tarım örgütü 2013 yılını kinoa yılı ilan etmiştir. Kinoa tahıl niyetine kullanılsa bile aslında ıspanakgiller familyasındandır. Büyük ve besleyici yapraklara sahip olan kinoa bitkisinin çiçeklerinin içindeki tohum yenilen kısmıdır. Yapraklarının da en az tohumu kadar faydalı olduğu söylense de en yaygın kullanım formu kinoa tohumudur. Özellikle Amerika ve Avrupa’da kullanımı oldukça yaygın olan ve ülkemizde de son yıllarda duyulmasıyla kullanımı artış gösteren kinoanın faydaları nelerdir?

Kinoa bir baklagil gibi kullanılmasına rağmen yüksek oranda protein içerir. Ayrıca vücut için gerekli olan tüm temel amino asitleri bünyesinde barındırır. Bu yönüyle kinoa tam protein kategorisindedir. Tam protein içeren bitkiler sınırlı olduğu için özellikle vejeteryanlar için mucizevi bir protein kaynağıdır. Protein zenginliğinin yanısıra glutensiz olması sebebiyle gluten intoleransı olan (çölyak hastaları) için de bir mucizedir. Glutensiz diyet yapılan beslenme programlarının da başrolünde kinoa yer almaktadır. Aynı zamanda bu mucize besin yüksek oranda lif içerir. Lif içeriği yüksek olan gıdalar kan şekerinin dalgalanmasını en aza indirgeyip öğünler arası keskin açlık hissi oluşmasını engeller. Bu sebepten diyet listelerinin de bir numaralı besini olmuştur. Yine içeriğindeki besin lifinin fazla olması sindirim sistemi sorunlarının çözülmesinde de oldukça yararlıdır. Bütün bunların yanısıra kinoa yüksek oranda demir içerir ve demir eksikliğine bağlı anemi tedavisinde yardımı oldukça fazladır.

Peki kinoa nasıl tüketilebir?
Pirinç ve bulgurun kullanıldığı tüm yemeklerde pişirilebilir. Bu mucize besinin kendine has bir tadı vardır ancak baskın değildir. O yüzden tıpkı pilav yapar gibi 1 bardak kinoa için 2 bardak su ile pişirilebilir. Tabule denilen kısır benzeri salata formunda da oldukça lezzetlidir. Son günlerde market reyonlarında sık sık karşınıza çıkacak olan kinoa unu ise çeşitli tatlı pasta ve ekmek yapımında kullanılabiliyor.
Son olarak kinoanın besin değerlerini de sizlerle paylaşmak isteriz.

1 su bardağı(200 ml) kinoa
222 kcal ve;
Karbonhidrat(g) 39.41
Protein(g) 8.14
Yağ(g) 3.55
Lif(g) 5.18
Kolesterol(mg) 00
Sodyum(mg) 12.95
Potasyum(mg) 318.2
Kalsiyum(mg) 31.45
Vitamin A(mg) 59.25
Vitamin C(mg) 00
Demir(mg) 2.76
Şeklindedir. Sizde en kısa zamanda bu mucize besiden faydalanmayı deneyiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir