Kilo Vermenin Sırları 9

27 May

Kilo Vermenin SırlarıÖnceki yazımızda abur cuburlardan bahsetmiştik. Bu yazımızda toplum olarak yaptığımız kritik bir hatadan bahsedeceğiz. Bu hatamız aslında istemli olarak yaptığımız bir şey değil. Dünyaya geldiğimiz zaman bu hata ile doğmuyoruz. Ancak daha çocukluk çağımızda atasözü gibi kulaklarımızda çınlatılan bir sözün ve beraberinde gelen zorlamanın sayesinde bu alışkanlığı kazanıyoruz: tabağımızdaki yemeğin veya elimizdeki yiyeceğin tümünü yemek.

Daha çocukken önümüzdeki yiyeceği bitirmediğimizde duymaya başlıyoruz “bitirmezsen arkandan ağlar” sözünü. Buna kulak asmadığımızda ise genellikle zorlama yoluyla bahsedilen yiyeceği tüketiriz. Bir süre sonra bu durum alışkanlık haline gelir ve yetişkin yaşa geldiğimizde bu gayet normal bir alışkanlık haline gelir. Aslında bu durum hiç normal değildir. Doyduktan sonra yediğiniz her lokma size kilo olarak dönme potansiyeline sahiptir. Doyduktan sonra yediklerinizin size hiç bir faydası yok. O kalan miktarı yemediğiniz zaman da kaybedeceğiniz bir şey yok. İlla ki tabağınızdaki yemeği bitirmek istiyorsanız tabağınızı tepeleme doldurmak yerine daha küçük porsiyon koyup yiyebilirsiniz. Tepeleme tek tabak yemek yerine daha az doldurulmuş bir tabak ile sofraya oturun. Gerekirse iki defa, üç defa doldurun tabağınızı. İnanın hiçbir şey kaybetmezsiniz. Tabağınıza koyduğunuz miktar çok geldiyse bırakın kalan miktar çöpe gitsin. Elbette israf güzel şey değil ama sizin mideniz de çöplük değil. İsrafı engellemek için daha küçük porsiyonlar koyabilirsiniz tabağınıza. Emin olun vücudunuz o artan yemekten çok daha kıymetli. Canınız elma istediyse bir bütün elmayı bitirmek zorunda değilsiniz. O elmanın yarısı daha sonra tüketilmek için kenarda bekleyebilir. Çikolata yerken bütün paketi bitirmek zorunda değilsiniz. Doyduğunuz yerde kalanını bir kenara koyun, daha sonra da yiyebilirsiniz.

Ayrıca yemekten sonra yemeyi planladığınız şeyler varsa yemek esnasında onlara da yer ayırın. Örneğin yemeğin üstüne tatlı yiyecekseniz bunu aklınızın köşesinde tutun. Eğer sofradan tam doymuş şekilde kalkarsanız o yiyeceğiniz şey sizin midenizde fazlalık olacaktır. Biz zaten bu fazlalığı istemiyoruz. O yüzden bu tarz durumlarda hesabınıza yemek sonrasını da katın.

Son olarak yiyeceğiniz miktarı tabağınız değil mideniz belirlesin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir