Kilo Vermenin Sırları 8

26 May

Kilo Vermenin SırlarıÖnceki yazımızda protein, yağ ve karbonhidratın önem düzeylerinden bahsetmiştik. Pek çok kişide var olan “Yağdan uzak durmalıyım” ya da “Karbonhidrat içeren gıdaları tüketmemeliyim” düşüncesinin hatalı olduğunu anlatmıştık. Bu yazımızda hiç düşünmeden kara listenize koyabileceğiniz şeyden bahsedeceğiz: abur cubur.

Abur cubur olarak tabir ettiğimiz gıdalar kilo vermek isteyenlerin en büyük düşmanıdır. Günümüzde obezite problemi yaşayan çoğu kişide fazla miktarda abur cubur tüketimi sözkonusudur. Abur cubur olarak temel olarak kastettiğimiz besinler marketlerden paketli olarak alınan çikolata, kek, bisküvi, cips, şekerlemeler, gofret gibi ürünler olsa da bu kategoriye aslında pasta, şerbetli ve sütlü tatlılar, helva, şekerli içecekler, meyveler ve meyve suları gibi ürünler de dahil edilebilir. Yani işin özeti ana öğün olarak tüketilen gıdalar haricinde kalan her gıdayı abur cubur olarak kabul edebiliriz. Size kilo aldırma potansiyeli en yüksek olan gıdalar bu gruptur. Bu yüzden bu besinlerden olabildiğince uzak durmakta fayda var. Ancak uazak durmak gerekir demek kolay olsa da uygulamanın o kadar kolay olmadığının farkındayız. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı anlatacağız.

Uzak durmaktan kastımız hayatınızdan tamamen çıkarmak değil elbette. Kastettiğimiz şey olabildiğince az tüketmek. Bunun için yapacağınız en büyük uygulama bu ürünleri aç karnına tüketmemek olacaktır. Karnınız acıktıysa öğün yapın, abur cubur yemeyin. Abur cuburu her zaman yemek sonrasına erteleyin. Aç karnına yediğiniz abur cuburların yağ olarak depolanma oranı tok karnına yediklerinize göre daha fazla olacaktır. Ayrıca tok karnına tüketeceğiniz atıştırmalık miktarı da doğal olarak aç karnına yediğinize oranla daha az olacaktır. Bu da gereksiz kalorileri daha az almanız anlamına gelecektir. Son olarak daha önceki yazılarımızda bahsettiğimiz gıdaları çok çiğnemek yine burada da geçerlidir. Örneğin bir paket çikolata yiyeceğiniz zaman bunu doğru düzgün çiğnemeden ağzınızda yeterince süre geçirmeden midenize yolladığınızda iştahınız daha geç kapanacaktır. Oysa çikolatayı ağzınızda eriterek ağır ağır yemeniz daha çok tat almanızı sağlayarak daha az miktarda iştahınızı doyurabilir. Elbette illa ki doyana kadar yemenize de gerek yok. Olabildiğince az miktarda tüketerek elinizden bu ürünleri bırakmanız sizin yararınıza.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir