Kilo Vermenin Sırları 7

25 May

Kilo Vermenin SırlarıÖnceki yazımızda gıdaları kabaca birkaç gruba bölerek incelemiştik. Bu yazımızda besinlerin içerisindeki 3 temel öğeyi ele alacağız. Bu üç temel öğe protein, yağ ve karbonhidrat. Pek çoğumuzun kara listesinde bu üç temel öğeden birisi mevcut olabilir. Bu doğrultuda bizim de bunlardan bazısını öveceğimizi bazısını ise zararlı ilan edeceğimizi düşünebilirsiniz ancak maalesef durum hiç öyle değil. Vücudumuzun bunların hepsine belirli düzeylerde ihtiyacı vardır. Bu yüzden hepsini de ölçülü olarak tüketmemiz gerekir.

Proteinler vücudumuzun temel yapı taşlarından birisidir. Proteinden fakir bir diyet kesinlikle akla yatkın değildir. Özellikle kaslarınız için protein temel gıdadır. Zaten bu konuda çok fazla aksi yönde düşünce olmadığı için protein konusunu çok uzun işlemeyeceğiz.

Yağlar ise proteinlerle birlikte vücudun iki temel taşından birisidir. Neredeyse bütün hücrelerinizin yapısında bol miktarda yağ bulunur. Organlarınızın etrafında onları koruyan yağ dokusu bulunur. Sinir sisteminizdeki her hücrenin işlev görmesini sağlayan ve etrafını saran yağdan oluşan bir kılıf bulunur. Bu örneklerden de anlaşılacağı üzere yağın vücudumuz için önemi büyüktür. Bu yüzden yağ tüketmek zorunludur. Vücutta diğer besin öğeleri yağa çevrilerek depolanabilmektedir ancak bu yağ fonksiyonel değildir. Sadece depo yağıdır. Başta saydığımız işlevlere hiç bir katkısı olmaz. Bu yüzden diyetinizde yağın büyük yeri vardır.

Gelelim karbonhidratlara, yani şekere. Karbonhidrat vücut için protein ve yağ kadar fonksiyonel değildir. Yapısal olarak önemli bir rolü olduğunu söylemek zor. En önemli fonksiyonu hızlı enerji kaynağı olmasıdır. Yani vücudumuz karbonhidratları yakarak hızlı şekilde enerji elde eder. Aniden ortaya çıkan enerji ihtiyacında vücut en hızlı enerji üretebileceği yakıt olan karbonhidratları ilk sıraya koyar. Ancak bütün bunlar karbonhidratların gereksiz olduğu, tüketilmese bile olabilecek bir şey olduğu anlamına gelmez. Bu hızlı enerji kaynağına da ihtiyacınız var.

Gördüğünüz üzere hepsinin yeri ayrı. O yüzden hepsini de tüketmemiz gerekiyor. İşin püf noktası hepsini doğru ölçüde ve oranda tüketmek.

Kilo Vermenin Sırları 7” için 2 yorum

  1. Merhabalar ismim gülten 20yaşımdayım boyum 1.58kılom 75 bugüne kadar çok diyetler yaptm cok kılo verdım fakat sonra hepsını gerı aldım. Üniversitede okuduğum için düzenlı beslenemıyorum. Nasıl beslenmem gerek bana yardımcı olabılırmısınız?

    • Merhaba,
      Maalesef kilo alımının en büyük sebeplerinden birisi düzensiz beslenmedir. Günümüzdeki en önemli sebeplerden birisi de abur cubur tüketimidir. Düzensiz beslenme ise doğal olarak abur cubur tüketimini artırmaktadır. En azından temel olan 3 ana öğünü düzenli olarak tüketmedikten ve sağlıklı, doğal ürünlerle beslenmedikten sonra çok büyük tavsiyeler kalmıyor elimizde. Bunlar olmadan diğer tavsiyeler biraz havada kalır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir