Kilo Vermenin Sırları 6

24 May

Kilo Vermenin SırlarıÖnceki yazımızda ara öğünün sırlarını paylaşmıştık. Bu yazımızda genel olarak tükettiğimiz bütün besinleri kabaca gruplar halinde inceleyerek olumlu ve olumsuz taraflarıyla aktaracağız.

Ele alacağımız ilk besin türü etler. Kırmızı et başta olmak üzere balık, tavuk, hindi gibi besinleri gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Hatta imkanınız oldukça bol bol tüketebilirsiniz. Elbette böyle dedik diye bir oturuşta iki kilo pirzola yemek de faydalı demiyoruz. Normal bir porsiyon tükettiğinizde oldukça faydalıdır. Hatta bu durum bundan sonraki bahsedeceğimiz bütün gıdalar için geçerlidir. Uzun süreli tokluk sağlaması sebebiyle daha az abur cubur yemenize sebep olması da cabası.

İkinci grup süt ve süt ürünleri. Bunları da gönül rahatlığıyla bol bol tüketebilirsiniz. Özellikle bol bol süt için. Herhangi bir sınırlama olmadan içebilirsiniz. Normal tam yağlı inek sütü için. Yarım yağlı veya light sütler işlemden geçirilmiş ürünlerdir. Sütün işlemden geçirilmesine gerek yoktur. Süt dünya üzerindeki en mucizevi gıda sayılabilir. Besin değerleri o kadar muntazam ayarlanmıştır ki evdeki tencerenizde pişirebileceğiniz herhangi bir yemek yanına bile yaklaşamaz. Bu yüzden tam yağlı doğal inek sütünü tercih edin. İnek sütü anne sütüne en yakın süttür. Keçi sütü gibi sütlerin besleyici değeri keçiler için oldukça iyi olsa da insan için çok uygun değildir. Bu yüzden ısrarla doğal, işlenmemiş inek sütü diye vurguluyorum. Ayrıca laktozsuz süt diye bir ürün ve bunu içerek kilo vereceğini düşünenler var. Aslına bakarsanız gerçekte laktozsuz süt diye bir şey yoktur. Daha doğrusu laktozsuz sütün içinde laktoz vardır ve doğal sütle aynı düzeyde laktoz içerir. İkisinin arasındaki tek fark laktozu sindirecek enzimdir. Laktozsuz sütte ekstradan bir enzim vardır. Bu enzim laktozu sindirmeye yarar. Normal insanlarda buna ihtiyaç yoktur çünkü zaten bünyeleri laktozu sindirebilir. Ancak enzim eksikliği olan bazı insanlarda laktoz intoleransı adı verilen bir durum görülür. Bunun önüne geçmek için endüstri sütün içerisine laktozu sindirecek enzimi ekleyerek “laktozsuz” adı altında satışa sunmaktadır. Bu sayede laktoz intoleransı yaşayan insanlar da laktozu sindirebilir. Yani her halukarda o laktoz sindiriliyor ve emiliyor. O yüzden laktozsuz süt ile normal sütün kilonuz açısından en ufak bir farkı dahi yoktur. Siz sadece sağlığınız için süt için.

Üçüncü grup meyve ve sebzeler. Meyveler bol miktarda şeker içerir. Eğer canınız tatlı bir şey yemek istiyorsa çikolata, pasta, baklava yemek yerine elma, armut yemek daha iyidir. Ancak bu noktada meyveler çok masum değiller, sadece kötünün iyisi konumundalar. Önceki yazımızda bu konuya değinmiştik. Sebzeler ise çok daha tüketilebilir bir konumda yer alıyor. Sebzeleri meyvelere göre daha rahat tüketebilirsiniz.

Dördüncü grup yağlar. Doğal olan yağlardan hiç korkmayın. Kilolarca tüketmediğiniz sürece tereyağı, zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi yağları tüketebilirsiniz. Yağlı kuruyemişleri yiyebilirsiniz. Yağlı balıkları tüketebilirsiniz. Yağlı etleri hiç düşünmeden yiyebilirsiniz. Yağ yemek kilo yapmaz. Aksine yağ vücut için son derece gereklidir. Doğal olmayan yağlar için ise aynı şeyi söylemek mümkün değil. Örneğin margarinler size fayda değil zarar getirir.

Beşinci grup tatlılar ve şeker içeren paketli hazır ürünler. İşte en çok uzak durmanız gereken grup bu. Elbette hiç tüketmeyeceğiz diye bir kaide yok. Aksine bunları da yemeniz lazım. Ancak ne kadar az miktarda tüketirseniz o kadar yarar sağlarsınız. Zira bunlardan alacağınız şekeri yani karbonhidratı zaten pek çok gıdadan alabiliyorsunuz. O yüzden bu tarz gıdalarda mümkün olduğunca en az miktarı tüketerek sadece iştahınızı kesmeye çalışmak en doğru tercih olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir