Kilo Vermenin Sırları 5

22 May

Kilo Vermenin SırlarıÖnceki yazımızda size küçük porsiyon çok sayıda öğün felsefesinden bahsetmiştik. Çok öğün dediğimizde sabah, öğle ve akşam öğünlerinin dışında ara öğünler yapmaktan bahsediyoruz. Peki ama nedir bu ara öğün? Neler ile ara öğün yapılabilir? Şimdi bunlara değineceğiz.

Ara öğün denilen kavramın amacı öğünlerin arasında kalan zaman diliminde vücuda açlık yaşatmamaktadır. Bu amaçla yoğurt gibi hafif gıdalarla ara öğün apılabilir. Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi ara öğününüzün normal öğünlerden daha küçük porsiyonlar halinde olması gerektiğidir. Yani ara öğün olarak tükettiğiniz besin sizi doyurmamalı. Tek fonksiyonu aç kalmanızı engellemek olmalı. Bu sayede vücudunuzu yağ depolama yönünden olabildiğince uzak tutarak amacınıza ulaşmak için bir adım daha atabilirsiniz.

Gelelim nelerin ara öğün olarak tüketilebileceğine. Bir besinin ara öğün olarak tüketilip tüketilemeyeceğine karar vermek için kullanılabilecek en güzel yöntem o besinin ne kadar insülin salgılattığına bakmaktır. Bildiğiniz üzere insülin yapım faaliyetlerini yani yağ depolanmasını destekleyen bir hormon olduğu için amacımız mümkün oldukça insülin düzeyin artırmadan beslenebilmek. İnsülini artıran şey glikoz yani şekerdir. O yüzden şeker içeren çikolata, kek, pasta, bisküvi benzeri gıdalar ara öğün için uygun değildir. Ancak insülin düzeyini artıracak, şeker içeren gıdalar bunlardan ibaret değildir. Pek çok meyve de yüksek oranda şeker içerir. Bu meyveleri de ara öğün olarak tüketmek pek mantıklı olmayacaktır. Aksini düşünüyorsanız şeker hastası olan tanıdıklarınızı gözünüzün önüne getirebilirsiniz. Eğer meyveler bu kadar şeker içermiyor olsaydı şeker hastaları rahatlıkla karpuz yiyebiliyor olurdu. Ancak çoğu şeker hastasının bu gıdaları çok kısıtlı miktarda tüketebildiğini eminim hepiniz görmüşsünüzdür. Ara öğün olarak kesinlikle tüketilmemesi gereken şey ise meyve sularıdır. Meyve suyunun içerisindeki şeker meyvelerden, çikolatadan, pastadan çok daha hızlı emileceği için daha hızlı şekilde ve yüksek miktarda insülin salgılatır. Sonuçlarını ise tahmin edebilirsiniz. Sebzeler ise meyvelere göre daha masum sayılabilir. Bu yüzden meyveler yerine sebzeleri tercih etmeniz daha doğru bir karar olacaktır.

Sonuç olarak ara öğün olarak yoğurt, peynir, salata, badem, leblebi, domates, marul, salatalık ve hatta çorba gibi şeker içeriği düşük gıdaları tüketebilirsiniz. Dikkat etmeniz nokta ölçüyü ayarlamaktır. Örneğin leblebi yiyebilirsiniz ama günde bir avuç kadar tüketebilirsiniz. Onun da daha fazlası zararınıza olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir