Kilo Vermenin Sırları 4

22 May

Kilo Vermenin SırlarıÖnceki yazımızda size besinleri yavaş yavaş yemenin önemini anlatmıştık. Bu yazımızda da benzer bir konudan bahsedeceğiz: öğün sayısını artırıp miktarını azaltmak. Bunun için yine dükkan ve tüccar örneği üzerinden ilerleyeceğiz. Aslında mantık öncekiyle neredeyse aynı, o yüzden o kısımdan tekrar detaylıca bahsetmeyeceğiz. Kısaca şöyle söyleyebiliriz dükkanımız bir cafe olsun. Cafenin müşterilerinin hepsinin günün sadece sabah 9 ile 10 arasındaki bir saatlik diliminde ve akşam 9 ile 10 arasındaki bir saatlik dilimde geldiğini düşünün. Bu durumda tüccar günün geneline bakarak günün iki saati dışında dükkanın sinek avladığını düşünecek ve maliyeti azaltma, para stoklama eğilimine girecektir. Yani kilo alma eğilimi. Ayrıca dükkanın boş olduğu vakitlerde de müşteri çekebilmek adına kampanya yapmaya başlayacaktır. Bu da size canınızın bir şey istemesi olarak geri dönecektir. Özet olarak az sayıda öğün yapmanız durumunda hem vücudunuz kilo alma eğilimine girecek hem de canınız daha fazla atıştırmalık şeyler isteyecektir.

Gelelim çözüme. Çözüm oldukça basit aslında. Öğün sayınızı artırın, bir öğünde yediğiniz miktarı azaltın. Bu sayede gün boyunca ne aç olacaksınız ne de tok. Dükkana gün içerisinde sürekli olarak müşteri gelecek, tüccar da bu müşterilerle ilgilenecektir. Dolayısıyla dükkan sürekli işlediği için kampanya yapıp müşteri çekme ihtiyacı daha az olacaktır. Aynı zamanda işletmenin düzenli ve güzel işlediğini gördüğü için para biriktirip idareli olmaya da gerek duymayacaktır.

Kilo vermek için iki uç durum da zararlıdır. Hem açlık hem tokluk size kilo olarak geri dönme potansiyeline sahiptir. O yüzden az miktarlarda ama sık sık beslenin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir