Kilo Vermenin Sırları 3

21 May

Kilo Vermenin SırlarıBugünkü konumuz doğru şekilde yemek yemek. Yazı dizimizin ilk yazısında hatırlayacağınız üzere bir tüccar ve dükkan örneği vermiştik. Yine o örnek üzerinden bahsedeceğimiz şeyler olacak. Kilo vermek için tüccarı kandırarak harcamalarını kısıtlamasını engelleyeceğiz. Bu sayede harcamaları sabit kalan tüccara daha az müşteri göndererek zarar etmesini sağlayacağız. Bunun için uygulayacağımız ilk adım yiyecekleri daha uzun süre çiğnemek olacak. Peki bunun bize faydası ne?

Müşterilerin dükkandaki geçirdiği süre ile lokmalarınızın ağzınızda ve midenizde geçirdiği süreyi aynı şekilde düşünebilirsiniz. Bahsettiğimiz tüccar için müşterilerin dükkanda geçirdiği süre önemlidir. Şöyle ki dükkana uğrayan toplam 100 müşteri olsun. Bu 100 kişinin her biri dükkana geldiğinde sadece 15 saniyede alışverişini tamamlayıp çıksınlar. Bu durumda tüm müşterilerin işini halletmesi 25 dakika sürecektir. Oysa her kişi dükkanda 2 saat dursaydı dükkan hiç boş kalmayacak, her daim içerisinde müşteri olacak, hatta sürekli olarak birden fazla müşteri içeride vakit geçiriyor olacaktı. Her iki durumda da dükkan açısından değişen bir şey olmamasına rağmen ilk durumda tüccarın gözünden bakıldığında sanki daha az müşteri varmış gibi bir imaj çiziliyor. İkinci durum ise dükkan sahibi için daha tatminkar. İlk durumdaki tabloyu gören dükkan sahibi ilk yazımızda bahsettiğimiz şekilde tedbirler alarak tasarruf yoluna gidebilir. O yüzden onu ikinci tablo ile kandıracağız.

İkinci tabloda anlatılan şekilde müşterilerin dükkanda geçirdiği süreyi, yani besinlerin ağzımızda geçirdiği süreyi artırarak vücudumuzu sanki çok besin alıyormuş gibi kandıracağız. Bunu da daha yavaş yemek yiyerek, lokmaları daha uzun sürede çiğneyerek yapacağız. Ayrıca besinlerin tadını sadece dilimizle aldığımız için bu yöntem yediklerinizin tadını daha uzun süre almanızı sağlayarak midenizin dışında iştahınızı da doyurmaya yarayacaktır. Aksi durumda tadını doğru dürüst alamadığınız yemekleri hızlıca midenize gönderdiğinizde karnınız doysa bile iştahınız kesilmeyecektir. Hatta bu durumu yaşayanlar sık sık “Karnım doydu ama iştahım kesilmedi. Midemde boşluk olsa bir tabak daha yerim” gibi cümleler kurar.

O yüzden hiçbir yere aceleniz yok. Lokmalarınızı olabildiğince çok çiğneyin, olabildiğince çok ağzınızda gezdirin, tadına varın, yavaş yavaş yiyin. Unutmayın ki o lokmalar zaten en sonunda midenize gidecek ve karnınız zaten doyacak. O yüzden önce karnınızı değil iştahınızı doyurun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir