Kilo Vermenin Sırları 2

20 May

Kilo Vermenin SırlarıÖnceki yazımızda kilo vermeye çalışırken vücudumuzun oluşturduğu karşı tavırdan bahsetmiş ve örnekle açıklamıştık. Bu yazımızda ise endokrin yani hormonal kilo alma sebeplerine değineceğiz. Bildiğiniz gibi vücudumuzda hormon salgılamakla meşgul olan bir endokrin sistem mevcut. Gün içerisinde tiroid, östrojen, testosteron, insülin, glukagon gibi pek çok hormon salgılanmakta ve bunların da farklı işlevleri bulunmaktadır. Burada bütün hormonlara ve işlevlerine değinmeyeceğiz ancak sadece en bilinen hormon olması sebebiyle insülin örneği üzerinden kısaca açıklamada bulunacağız.

Bilindiği gibi insülin kan şekerinin düzenlenmesinde rol alan bir hormondur. İnsülin, hücrelerinizi uyararak onların içlerine glikoz yani şeker alınmasını sağlar. İnsülin ile uyarılan hücre kendi payına düşen miktarda şekeri kandan kendi içine alır. Bu sayede kan şekeri düşmeye başlar. İnsülinin en önemli fonksiyonlarından birisi de anabolik bir hormon olmasıdır. Yani vücuttaki yapım işlerine destek olur. Mesela çocukluktaki büyüme evresinde önemli rolü vardır. Büyümenin dışındaki yapım faaliyetlerinden bir tanesi de depolama yani kilo almaktır. Bunun dışında yapım ve yıkım faaliyetleri ile ilgilenen pek çok hormon mevcuttur. Mesela tiroid hormonu da bu süreçlerde etkili olmaktadır. Tiroid hormonunun fazla salgılanması hipertiroidi, az salgılanması hipotiroidi olarak adlandırılır. Hipertiroidide istemsiz kilo kaybı yaşanabilirken hipotiroidide yeme içme alışkanlığınız normal olsa bile kilo alabilirsiniz.

Bunlar gibi bazı hormonların kilo alma ve kilo vermede rolleri olduğu için fazla kilolarınızdan hormonlarınız sorumlu olabilir. Bu yüzden kilo problemi yaşıyorsanız ilk olarak endokrin bir rahatsızlığınız olup olmadığını öğrenmeniz gerekir. Bunun için bir endokrinoloji uzmanına muayene olmanız gerekir. Endokrin problemleriniz varsa bunlar tedavi edildikçe kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Endokrin rahatsızlığınız yoksa o zaman bünyenize uygun şekilde yol alarak kilo verebilirsiniz. Bundan sonraki yazılarımız endokrin problemler dışlandıktan sonraki sürece dair şeyler olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir