Kilo Vermenin Sırları 10

28 May

Kilo Vermenin SırlarıYavaş yavaş yazı dizimizin sonuna geliyoruz. Son iki konumuz kaldı. Bugün spor konusunu işleyeceğiz. Yarın da yazı dizisinin son yazısı olarak kas ve yağ ağırlığı konusunu işleyeceğiz.

Zayıflama denilince ilk akla gelenlerden birisidir spor. Sağlığımız için gerekli olması bir yana kilo vermek isteyenlerin de en önemli silahlarındandır. Spor yapmak önemli ama “ne kadar spor, o kadar zayıflık veya o kadar sağlık” tarzında bir yaklaşım kesinlikle hatalı. Doğru koşullarda yapılmayan spor inanması güç olabilir ama size kilo bile aldırabilir.

Spor yaparken en çok dikkat etmeniz gereken unsur nefestir. Yaptığınız spor sırasında nefes nefese kalıyorsanız yanlış yoldasınız. Nefes ritminizin artmaya başladığı noktada mutlaka temponuzu düşürün. En düşük tempoda bile nefes ritminiz artıryorsa o spor size uygun değildir, başkasını seçin. Mesela çoğu kişinin aklına spor denilince ilk olarak koşmak gelir ancak bu zayıflama adına yapılabilecek en kötü seçimlerden birisidir. Hem nefes nefese kaldığınız için hücrelerinize yeterince oksijen gitmez (yani enerji üretme biçiminiz değişir ve kilo almanıza yol açabilecek olaylar olur) hem de kilolarınız belirli bir düzeyin üzerinde ise koşu sırasında eklemlerinize çok fazla yük binebilir, dolayısıyla sakatlanabilirsiniz. Bu yüzden kilo vermek isteyenler için yapılabilecek en güzel spor nefes ritminizi değiştirmeyecek tempoda yürüyüştür. Bol bol yürüyün arkadaşlar. İnanın 1 saat orta tempoda belirttiğimiz koşullarda yürümek 5 saat boyunca deli gibi soluk soluğa koşmaktan çok daha faydalı olacaktır.

İkinci olarak spor yapma amacınız sıkılaşmak ise pilates gibi seçenekler sizin için daha uygun olacaktır. Elbette genel olarak bu konularda bir spor hocası yardımı almanız en doğrusu olacaktır. Bizim tıbbi olarak en önemli söyleyeceğimiz şey nefes konusu. Buna dikkat ettikten sonra gerisi spor hocanızla sizin aranızdaki uyuma kalmış.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir