Kilo Vermenin Sırları 1

19 May

Zayıflamanın SırlarıDaha önce nasıl kilo verilir isimli yazımızda kilo verme işinin mekaniklerine kısa bir giriş yapmıştık. Şimdi ise zayıflamanın sırları isimli bir yazı dizisi ile karşınızdayız. Bu yazı dizisinde size adım adım kilo verme işinin bütün sırlarını anlatacağız.

Bu yazımızda kontrolün kimin elinde olduğundan bahsedeceğiz. Kilo vermeye çalışırken bütün iplerin sizin elinizde olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Hatta sizin elinizde olan şeyler o kadar az ki neredeyse hiç bir silahınız yok diyebiliriz. Elinizde olan sadece iki silah var: diyet ve spor. En büyük rakibiniz ise kendi vücudunuz. Evet maalesef ki vücudunuz da kilo vermemek adına sizinle mücadele edecek. Hatta inanın onun elindeki silahlar daha güçlü. Üstüne üstlük sizin elinizdeki silahları da kontrol edebilme yeteneğine sahip. İyi ama nasıl? Olayların tüm akışını bir örnek üzerinden anlatacağız.

Vücudunuzu dükkan işleten bir tüccar gibi düşünebilirsiniz. Tüccarın ortalama düzeyde, dükkanını açık tutmaya ve yaşamını sürdürmeye yetecek kadar müşterisi ve geliri var. İşlettiği dükkanın ve kendisinin de bazı giderleri var. Bu gelirler ve giderler belirli bir denge içinde tutulmalı. Eğer giderler gelirleri geçerse bir süre sonra tüccar iflas eder ve dükkan kapanır. Burada tücccar sizin vücudunuz, gelirler tükettiğiniz gıdalar, giderler ise harcadığınız kalorileri temsil ediyor.

Tüccarın işleri standart bir çizgide giderken dükkanda veya tüccarda herhangi bir değişim gözlenmez. Ancak müşterilerde değişiklik görüldükçe tüccar bazı müdahalelerde bulunmaya başlar. Diyelim ki müşteriler ve gelirler bir anda iki katına çıktı. Bu durumda tüccarın yapacağı şey bellidir. Artan gelirleri kullanarak dükkanını genişletmeye başlar. Önce yan taraftaki dükkanı da satın alarak onu da kendi işletmesinin bünyesine katar ki daha fazla müşteriyi ağırlayabilsin. Sonrasında artan gelirleri biriktirmeye başlar. Yani ihtiyacınızdan fazlasını tükettiğinizde vücudunuz bunu depolama eğilimine girer, kilo almaya başlarız.

Gelelim ikinci senaryoya, yani müşterilerin ve gelirlerin azalması durumuna. Bu durumda tam tersi senaryonun yaşanmasını bekliyorsanız yanılıyorsunuz. “Diyet ve spor yapıyorum ama kilo veremiyorum” diyorsanız işte sebebini tam olarak bu örnekle anlayacaksınız. Diyelim ki işler standart ilerlerken birden müşteriler bir anda kritik düzeyde azaldı. Dükkan sahibi aylık 1000 Lira harcayıp 2000 Lira kazanırken müşteriler azaldı ve aylık geliri 500 Liraya düştü. Bu durumda tüccarın kenardaki birikmiş parasını hemen harcayıp onu bitirme yoluna gideceğini sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yani yaktığınız kaloriden daha az kalori ile beslenince kilo vereceğinizi sanıyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Siz bu dükkanın işletmecisi olsanız ne yapardınız? Öncelikle giderleri kısıtlayabilirsiniz. Dükkanda üç eleman çalışıyorsa birisini işten çıkarabilirsiniz. Müşteriye sattığınız çayları en kaliteli markadan daha pahalıya satın almak yerine gidip en ucuz markadan alıp onu kullanabilirsiniz. Çayın yanında ikram ettiğiniz kurabiyeyi artık ikram etmeyerek giderlerinizi daha da düşürebilirsiniz. Bakın bir sürü şekilde giderlerimizi yani harcadığımız kalorileri azaltabiliyoruz. Ayrıca daha fazla müşteri çekebilmek adına reklam, promosyon ve kampanyalara başvurabilirsiniz. Dükkanın önüne bir adet palyaço koydunuz, gelen geçenin ilgisini çekmeye ve müşterilerinizi artırmaya çalışıyorsunuz. Alın işte vücudunuz müşteri çekebilmek için propaganda yapmaya başladı. Ne oldu canınız çikolata mı çekti? Eğer öyleyse tüccarımız yani vücudunuz size gayet başarılı propaganda düzenliyor demek ki. Vücudunuz bu mekanizmalarla kendini korumaya çalışır. Yaktığınız kalori düzeyini aldığınızın altına çekerek durumunu sabit tutmaya çabalar. Hatta “Belki daha zor günler gelebilir, kenara iki kuruş birikim yapayım” diyerek aldığı az miktarda kaloriyi depolamaya çalışabilir. Bu yüzden diyet ve spor yaparken kilo almanız bile mümkün.

Kilo vermek için bizim yapacağımız şey tüccarın kararlarını kontrol etmek. Bu şekilde zarar etmesini sağlayarak kilo vermek. Bu yazımızda vücutta işlerin nasıl yürüdüğüne değindik. Önümüzdeki yazılarda vücudunuzun kontrolünü ele almayı, bu sayede kilo vermeyi adım adım anlatacağız.

Kilo Vermenin Sırları 1” için 4 yorum

    • Teşekür ederiz. Beğenmenize çok sevindik. Umarız bu çabalarımız kilo vermek isteyenlere bir parça olsun yardımcı olabilir.

    • Teşekkür ederiz. Bir nebze bile faydalı olabiliyorsak ne mutlu bize. Yazılarımız her gün yayında olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir