Kilo Verirken Duraklama Dönemleri

8 Haz

Kilo Verirken Duraklama DönemleriKilo vermek isteyen herkesin bu yolda yaşadığı en can sıkıcı şeylerden birisidir duraklama yaşamak. Her ne kadar can sıkıcı olsa da maalesef çoğunlukla yaşanıyor bu durum. Peki bu durum başımıza geldiğinde neler yapabiliriz? Şimdi bunları ele alacağız.

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki bu olağan bir durum. Zayıflama yoluna girdiyseniz bir yerde duraklama yaşama olasılığınız çok yüksek. Hiç panik ve telaş yapmayın. Sürekli tartılarak kendinizi daha fazla strese sokmanız hormonal dengenizi etkileyeceği için vereceğiniz kiloları da verememenize yol açabilir. Rahatlayın ve olayları biraz akışına bırakın. Normal düzeninize devam edin. Bu duraklama dönemi bir aya kadar uzayabilir. Size en büyük tavsiyemiz duraklama dönemine girdiğinizi farkettiğinizde bir ay boyunca tartılmayın. Bu sizi stresten uzak tutacak ve bu dönemi atlatmanızı kolaylaştıracaktır.

Bu dönemde yaptığınız bir hata olup olmadığını gözden geçirebilirsiniz. Beslenme düzeninizde bir sorun olup olmadığını kontrol edin, gerekirse bir uzmandan yardım alın. Aktivite düzeyiniz düşükse bunu artırmayı deneyebilirsiniz.

Bir aylık tartılmama döneminden sonra tartıya çıktığınızda hala aynı kilodaysanız o zaman bi yerlerde hata yaptığınızı düşünmeye başlayabilirsiniz ancak yine stres yapmayın. Çünkü her şeyin bir çözümü var. Bir aydan daha uzun süre boyunca kilonuz sabit kalıyorsa bir yerde hata yaptığınızı düşünebilirsiniz. Daha önce söylediğimiz gibi beslenme ve aktivitelerinizi gözden geçirin, gerekirse uzmandan yardım alın. Kilo verdiğiniz dönemdeki beslenme ve aktivite düzeyiniz ile mevcut durumunuzu kıyaslayın. Arada fark olup olmadığını kontrol edin. Hayatınızda stres kaynağı olan başka konular varsa onlardan mümkün olduğunca arınmaya çalışın.

Genel olarak bu yazıda bahsedeceklerimiz bu kadar. Bunların dışında aklınıza takılan sorularınız için sitemizin soru cevap bölümünü kullanarak destek alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir