Keçiboynuzu Özü (Harnup)

20 Haz

Keçiboynuzu Özü (Harnup)Merhabalar
Bu yazımızda sizler için şeker ve tatlandırıcılar yerine alternatif bir besin olan keçiboynuzu özünü anlatmak istiyoruz. Tadı pekmezi andıran ancak pekmezden daha az tatlı olan son yıllarda çikolata yerine alternatif olarak gösterilen bu ürünün hikmeti nedir gelin birlikte inceleyelim.

Aslına bakarsanız keçiboynuzu yıllarca çeşitli sağlık sorunlarında alternatif tıpta kullanıldı. Keskin olmayan şekerli tadından dolayı da bir çok kişi kullanmıştır. Ancak son yıllarda özellikle Hünnap markasının eczacılık sektörünün oskarı olarak bilinen Altın havan ödüllerinin sonuncusunda “Yılın en iyi ilaç dışı ürünü” dalında ödüle layık görülmesiyle büyük bir ses getirdi. Bu şekilde keçiboynuzu özü adını piyasada çokça duyurdu. Peki nedir bu keçiboynuzu özü? Keçiboynuzu meyvesinin soğuk sıkım yöntemle pekmeze dönüştürülmesiyle elde ediliyor. Kokusu ve tadıyla çok beğenilen keçiboynuzu özü insan için gerekli olan birçok mineral ve vitamini içerisinde barındırmasından dolayı da çok önemlidir. Kalsiyum ve E vitamini bakımından zengin olan keçiboynuzu özü, mineral bakımından da bir hayli zengindir. Bu sebepten şekere alternatif olarak sıkça kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında keçiboynuzu özünün başka bir çok faydası vardır.

-Kalsiyum bakımından oldukça zengindir ve bu yönüyle kemik erimesi gibi rahatsızlıklarda oldukça faydalıdır
-Kansızlık tedavisinde kullanılmaktadır.
-Özellikle sigara kullananlarda karaciğer ve akciğerdeki toksin maddelerin atımı konusunda faydalıdır
-Güçlü bir antioksidandır.

Genel bir bakış yapacak olursak faydası saymakla bitmeyen keçiboynuzu özü içerisinde yağ, kafein, gluten bulunmaması yönüyle de faydalarını katlıyor. İçerisinde kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, protein,lif ve çeşitli vitaminler bulunan keçiboynuzu özünün kalori değeri ise 100 gram için 360 kalori civarındadır. Elbette her şeyin fazlasında olduğu gibi bu üründe de fazla tüketim kilo yapacağından porsiyon miktarlarına özen göstererek kullanmanızda fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir