İdeal Diyet Nasıl Olmalıdır?

17 May

İdeal Diyet Nasıl Olmalıdırİdeal bir diyet kesinlikle dengeli olmalıdır. Yani diyet listeniz bütün besin gruplarını vücudunuzun asgari ihtiyaçlarını karşılayacak kadar içermelidir. Temel besin grupları protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minerallerdir. Vücudunuzun bütün bu temel öğelere ihtiyacı vardır. Herhangi birisinin eksikliğinde çok ciddi sağlık sorunu yaşamanız oldukça olasıdır. Bu sebeple uygulayacağınız diyet programında bu ihtiyaçları günlük olarak tüketmeniz oldukça önemlidir. Örneğin diyetinizde yeterince B12 vitamini bulunmaması B12 vitamin eksikliğine bağlı olarak halsizlik, unutkanlık ve kansızlık yaşamanız gayet olasıdır. Tüm bu sebeplerden ötürü diyet listesi seçiminde bir uzman yardımı almanız sizin için daha yararlı olacaktır. Unutmayın ki uzmanlar tüm bu ayarlamaları sizin için en iyi olacak şekilde yapmaktadırlar.

Kesinlikle yapmamanız gereken şey ise tek tip beslenmeyi benimseyen diyet listelerini uygulamaktır. Örneğin “Şok protein diyeti” gibi veya benzeri başlıklarla günlük olarak karşınıza çıkacak diyet listelerini uygulamak, kendinize “Bundan sonra yağ tüketmeyeceğim, şekeri hayatımdan çıkardım” gibi kurallar koymak yapabileceğiniz en büyük hatalardan birisidir. Vücudunuzun bütün bu besinlere ihtiyacı var. Hiç birisi diğerinden daha faydalı ya da daha zararlı değil. Unutmayın ki size kilo aldıran şey bunlardan herhangi birisi değil, sizin bunları gerektiğinden çok fazla tüketiyor olmanızdır. O yüzden uygulayacağınız en mantıklı beslenme biçimi her besinden küçük porsiyonlarla tüketmek olacaktır.

Kilo vermek için hedefiniz aylık en fazla iki kilo olmalıdır. Normal bir diyet programı ile daha fazla kilo vermek, istenmeyen olumsuz etkiler yaratabilir. Bunun için kabaca günlük aldığınız kalori miktarından 500 kalori daha az kalori almanız yeterli olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir