Hurma

23 Haz

HurmaBu yazımızda sizler için tam anlamıyla besin kelimesinin hakkını veren hurmadan bahsetmek istiyoruz. Özellikle Ramazan ayında tüketimi zirve yapan bu besinin faydaları nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

Aslına bakarsanız en çok Ramazan ayında tüketilen hurma bizce günde 1 adet tüketilmelidir. Ciddi bir antioksidan ve hücre yenileyici özelliği olan hurmanın ana vatanı Arap Yarımadasıdır. Bu bölgede hurmanın bir çok hastalığı tedavi ettiğine inanılmaktadır. Hurmanın içeriğine şöyle bir baktığımızda şeker, protein, lif ve farklı yağlar başta olmak üzere 16 farklı mineral içermektedir. Ayrıca C, B1, B2 ve A vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda bağışıklık sitemine güç katar. Hurma, özellikle kanser hastalığına yakalanma riskini azaltan selenyum açısından da oldukça zengindir. Vücuttaki karbonhidratların enerjiye çevrilmesine, protein ve yağların vücudun diğer ihtiyaçları için kullanılmasına yardımcı olur. B2 vitaminiyle de, vücudun enerji sağlaması ve hücrelerin yenilenmesi için protein, karbonhidrat ve yağların yakılmasına yardımcı olur.

Hurma tüketimi hangi hastalıklara iyi gelir derseniz:
-Kansere yakalanma riskini azaltır
-Kalp hastalıklarından korur
-Yüksek antioksidan içeriğinden dolayı vücudu temizler
-İçeriğindeki A vitamini sayesinde hafızaya oldukça faydalıdır
-Diyabet ve yüksek tansiyonun dengelenmesine yardımcı olur
-Kan şekerini dengeler
-İçeriğindeki B1 ve B2 vitamini sayesinde karaciğerin güçlenmesine yardımcı olur
-Bol miktarda kalsiyum ve fosfat içerir bu da kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur
-İçeriğindeki bol miktardaki lif sindirim sistemin rahatlamasına fayda sağlar.

Görüldüğü gibi o küçücük meyve içeri devasa faydalara sahip. Günde 1-2 adet tüketmek sağlık açısından önerilmekle birlikte fazla tüketimi kilo sorunları yaratabilir. Her meyvenin aşırı tüketiminin çeşitli zararları vardır. Hurmanın da çok tüketilmesi durumunda bazı zararlar oluşabilir. Bunlar
-İçerdiğinde şeker barındırdığı için aşırı tüketimi diyabet hastalarına önerilmez
-Çok fazla tüketimi dalağa zarar verebilir
-Çok fazla tüketilmesi göz ve baş ağrısına neden olabilir.

Tüm bu sebeplerden dolayı günde 1 ya da 2 adetten fazla tüketmemekte fayda var. Ayrıca hurmayı yaptığınız bir çok tatlı tarifinde doğal şeker kaynağı olarak da kullanabilirsiniz. Bazı meyveler bekledikçe besin değerlerini kaybederken hurma da bu durum söz konusu değildir. Bu yüzden yılın 12 ayı rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir