Günlük Olarak Tartılmak

11 Haz

Günlük Olarak TartılmakKilo vermek isteyenler yaşadıkları süreç boyunca en doğal hakları olarak gelişimlerini görmek istiyor. Bu yüzden zayıflamaya çalışan çoğu kişi sık sık tartılarak ilerleme kaydedip kaydedemediğini öğrenmeye çalışıyor ancak ne yazık ki bu pek mantıklı bir seçim değil.

İlk olarak şunu söylemeliyiz ki kilo alma veya verme derdi olmayan bir kişide bile gün içerisinde tartıda göreceği değer iki kiloya kadar değişebilir. Yani 70 kilo olan birisi hiç kilo alma veya kilo verme durumu olmadan gün içerisinde 68 kilo ile 72 kilo arasındaki her değeri görebilir. Bu durum gayet doğaldır, kilo aldığınıza veya verdiğinize işaret etmez. Çünkü o gün tuvalete gidip gidememeniz, içtiğiniz su miktarı, kaybettiğiniz su miktarı, karaciğerinizdeki glukojen depo miktarı gibi parametreler günlük olarak değişip tartıdaki gördüğünüz değeri oynatabilir.

İkinci değineceğimiz nokta ise işin stres boyutu ve bu stresin kilo üzerine etkileri. Vücutta stres oluştuğunda steroid yapılı bir hormon olan kortizol salgılanır. Bu hormon tıpkı insülin gibi vücutta yapım faaliyetlerini destekleyen bir hormondur. Yani fazla salgılanması kilo almanıza sebep olabilir. O yüzden bu hormonu olabildiğince salgılatmamak lazım. Bunun için de strese girmemek lazım. Bu bağlamda sık sık tartılmak size evham yaptırabilir. Gün içerisinde doğal olan değişimler sebebiyle stres yapabilirsiniz. Bu da normalde vereceğiniz kiloları da verememenize sebep olabilir.

Son olarak bu işin olması gereken standartlarına değinerek yazımızı sonlandıralım. Tartılma aralığınız ayda bir defa olmalıdır. Her zaman olmamak kaydıyla, nadiren iki haftada bir de tartılabilirsiniz ama asla daha sık tartılmayın. Her şeyi doğru yaptığınızdan emin olduktan sonra arkanıza yaslanın ve keyfinize bakın. Stres yaptıkça işler sarpa saracaktır. Bu yüzden meraklanmayın. Bir sonraki tartı gününde işler ters gidiyor olursa o zaman nasıl olsa müdahale edilir. Ayrıca ideal tartılma koşulu sabah aç karnına ve tuvaletinizi yaptıktan sonraki zamandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir