Gluten ve Zayıflama İlişkisi

15 Tem

Gluten ve Zayıflama İlişkisiSon dönemde özellikle zayıflamak isteyenlerin arasında glutensiz beslenme biçimi artmaya başladı. Biz de bu gluten meselesine parmak basmak istedik bugün. Şimdi enine boyuna bu gluten konusuna değinelim.

Gluten nedir?

Gluten başta buğday olmak üzere yulaf, arpa ve çavdar gibi tahıllarda bulunan bir proteindir. Normal koşullarda sindirim kanalında sindirilerek ince barsaklarda emilime uğrar. Bazı bünyelerde bu aşamada sorun yaşandığı için çölyak hastalığı veya halk arasında daha yaygın olan ismiyle gluten alerjisi ortaya çıkar.

Çölyak hastalığı (Gluten alerjisi)

Bazı kişilerde vücut alınan gluteni zararlı bir madde olarak algılayarak alarma geçer. Bu alarm sonucunda ince barsaklarda harekete geçen savunma sistemi ince barsakların kendisine zarar verir ve yapısını bozmaya başlar. Yapısı bozulan ince barsaklar alınan besinlere emme görevii yerine getiremez. Besinlerin emilememesi ise vücutta eksiklik yaşanmasına sebep olur. Bu yüzden halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, anemi (kansızlık), çocuklarda boy uzamasında gerilik gibi belirtiler görülür. Ayrıca yapısı bozulan barsakların besinleri emememesinin sonucu olarak ishal durumu da gözlenir. Hastaların genellikle hastaneye başvuru sebebi kronik ishal olmaktadır. Tanısı ince barsak biyopsisi ile konulan çölyak hastalığının tedavisi bulunmamaktadır. Hastaların sorun yaşamamak adına yapması gereken tek şey gluten içeren besinlerden uzak durmaktır. Piyasadaki glutensiz ürünlerin üretilmesinin amacı çölyak hastalarının tüketimidir.

Glutenin zararları

Normal bünyelerde glutenin herhangi bir zararı yoktur. Korkusuzca tüketilebilir. Gluten sadece çölyak hastaları için zararlıdır.

Gluten içeren gıdalar

Gluten en çok buğdayda bulunur. Dolayısıyla buğdaydan üretilen un ve bu undan üretilen bütün mamüllerde de gluten bulunur. Ayrıca arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllar da gluten içerir.

Glutensiz ürünler

Gluten içeren gıdalar kapsamında kalanların haricinde doğru dürüst gluten bulunmaz. Ayrıca market raflarında yer alan glutensiz ürünler de gönül rahatlığıyla çölyak hastaları tarafından tüketilebilir.

Gluten ve zayıflama ilişkisi

Gelelim bu kadar bilgiden sonra asıl olarak bu yazıyı yazmamıza sebep olan konuya. Her ne kadar bazı kişiler kilo vermek için glutensiz ürünler tüketiyor olsalar da aslında bu ürünlerin bu yönde herhangi bir etkisi veya faydası yoktur. Bu yüzden zayıflamak için bu ürünleri tüketmek anlamsızdır. Elbette çölyak hastalığınız varsa bu ürünleri tercih etmelisiniz ancak böyle bir rahatsızlığınız yoksa gluten içeren normal ürün ile glutensiz ürünün sizin açınızdan herhangi bir farkı yoktur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir