Gastrik Bypass

12 May

Gastrik BypassBypass kelimesi alternatif yol manasına gelmektedir. Gastik bypass ise mide ve oniki parmak barsaklarının sindirim yolundan kaldırılması ve besinlerin direkt olarak ince barsaklara iletilmesini amaçlayan bir yöntemdir. Alınan besinler geriye kalan küçük bir mide kısmından sonra direkt olarak ince barsaklara geçer. Mide hacmi küçüldüğü için tüketilen gıda miktarı azalır. Sindirim kanalının bir kısmı es geçildiği için besinlerin emilimi de azalır. Bu iki yolun üst üste binmesi yoluyla kilo verme amaçlanır. Ancak bu operasyonun çok masum olduğu söylenemez. Çünkü besinlerin emiliminin bozulması sebebiyle vücutta ciddi vitamin ve mineral eksiklikleri görülebilir. Zaten obezite cerrahisi içerisinde uygulanan bir teknik olmasına rağmen aslında bu operasyon bir obezite ameliyatı değildir. Gastrik bypass normalde mide kanseri veya oniki parmak barsağı kanseri gibi durumlarda kanser dokusunu çıkarabilmek için uygulanan bir operasyondur. Sonrasında ortaya çıkan kilo verme sürecinden dolayı obezite ameliyatı olarak da kullanılmaktadır. Ancak doğal sindirim süreci sekteye uğradığı için obezite operasyonu olarak tercih edilmesi çok iyi bir seçim olmayabilir.

Gastrik Bypass” için 2 yorum

 1. En iyi ve kalıcı kilo verimi- geri almamayı sağlayan operasyon budur ,
  ayrıca günümüzde tansiyon ve diyabetten kurtulmak için de kullanılıyor,
  ya da reflü, gastrit, ülser türevleri varsa size uygun görülebiliyor,
  ben de bu ameliyatı oldum, zaten “tercih edilmez” doktorunuz karar verir uzun bir sağlık kontrol süreci sonrası hangisi sizin için uygun.
  Yanlış bilgilendirme yapan kaçıncı site bugün gördüğüm, lütfen yapmayın bunu.

  • Merhaba,
   Hangi tıbbi eğitim sonucunda yazdıklarımızın “yanlış bilgi” olduğu kanaatine vardığınızı bilmiyorum, engin bilgilerinizle bizi de aydınlatırsanız minnetar kalırız. Doktorunuzun karar vereceği noktasına katılıyorum, hatta neredeyse bütün yazılarımızda bunu belirtiyoruz çünkü hastaya ve hastalığa göre uygulanacak prosedür değişebilir. En iyi kilo verimini sağlaması sindirim sürecinde emilimi son derece kısıtlaması ile ilgili bir konudur. Bu durum ömür boyunca vitamin ve mineral takviyesi almanızı da yanında getirir. Bu operasyon yıllar boyunca mide kanserlerini tedavi edebilmek amacıyla uygulandı, hala da öyle uygulanmakta. Ancak operasyon sonrası hastalarda görülen kilo kaybı sebebiyle son yıllarda obezite ameliyatı olarak da gündeme geldi ve uygulanmakta. Olumlu yönleri olsa bile olumsuz yönleri de çok fazla. Sadece ömür boyu vitamin ve mineral takviyesi almak bile küçümsenecek bir şey değil. Ayrıca bu operasyon progresif değildir. Post-op dönemde kilo alımı olursa revizyon şansı yoktur. Diğer operasyonların da bu noktada daha avantajlı noktaya gelmesi bu yüzdendir.

   Velhasıl size uzun uzun anlatacak olursam sayfa epey uzayacaktır. Ancak şunu bilmenizde fayda var ki siz bir operasyon oldunuz diye o operasyon dünaynın en cici operasyonu olmaz. Futbol takımı tutar gibi bu işe yaklaşılmaz. Fanatikliği bir yana bırakıp operasyon hakkında detaylı ve tarafsız bilgi edinmek isterseniz Pubmed’e girerek Roux n Y şeklinde bir arama yapabilirsiniz zira operasyonun orijinal ismi budur. Hatta bunun alt tipleri falan da var ama kafanız karışmasın diye oralara girmek istemiyorum. Eğer Pubmed’e girip araştırma yapıp bilgi edinecek tıbbi altyapınız yoksa Google’dan “gastrik bypass” diye arama yapıp karşılaştığınız sitelerde fanatikçe operasyonunuzu dünyanın en masum ve mucizevi şeyi olarak göstermek için elinizden geleni yapmaya devam edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir