Dumping Sendromu

21 Haz

Dumping SendromuObezite cerrahisi geçiren hastaların operasyon sonrasındaki dönemde yaşayabileceği en can sıkıcı durumlardan birisini, dumping sendromunu ele alacağız bugün.

Dumping sendromu obezite ameliyatı olan kişilerde sıklıkla yaşanabilmektedir. İki türü vardır: erken dumping ve geç dumping. Bu iki durumun oluşma şekilleri birbirinden farklı olsa da görülen belirtileri hemen hemen aynıdır. Dumping sendromu genellikle kendisini halsizlik, çarpıntı, ağrı, terleme, sersemlik, baygınlık hissi ve hatta nadiren baygınlık, tansiyon düşmesi, baş dönmesi, mide bulantısı ve ishal gibi belirtilerle baş gösterir.

Erken dumping mide içeriğinin hızla barsaklara geçmesi ve bunun yeterince sindirilememesi yoluyla ortaya çıkar. Bunun genellikle iki sebebi vardır. İlk sebep obezite ameliyatlarından sonra uyulması gereken katı sıvı ayrımı kuralına uyulmaması, ikinci sebep ise uzun süreli açlık sonrası hızlı şekilde yemek yemektir. Mide içeriğinin hızlıca barsak içerisine ilerlemesi ile vücut besinleri sindirmeye vakit bulamaz. Gıdaların özellikle şeker yönünden yoğun olması barsak içerisinde yoğunluk yaratır. Bu yoğunluk ise kandan barsak içeriğine su çekilmesine neden olur. Kandaki su kaybı, barsak içeriğinin aniden artışı gibi sebeplerle halsizlik, karın ağrısı, mide bulantısı gibi belirtiler görülebilir.

Geç tip dumping ise aynı yolu izlese bile adından da anlaşılacağı üzere daha geç belirti verir. Genellikle yemekten birkaç saat sonra ortaya çıkar. Yine barsağa hızlıca ilerleyen besinlerin hızlı emilimi sonucu kan şekeri aniden yükselir. Bunu dengelemek için yoğun şekilde salgılanan insülin hormonu ise kan şekerinin kontrolsüz olarak ani düşmesine sebep olur. Bu ani kan şekeri değişimleri ise bazen basit bir halsizlik olarak kendini gösterir, bazen de yazımızın başında belirttiğimiz kadar ciddi sıkıntılar yaratır. Aslında geç dumping durumu sadece obezite cerrahisi için geçerli değildir. Hiç ameliyat olmamış, sağlıklı insanlar da zaman zaman bunu yaşar ancak ne olduğunu bilmez. Çoğumuz bu durumu daha hafif formda yaşarız yemek sonrasında. Hatta “yemekten sonra bi rehavet çöktü, uykum geldi” şeklinde dillendiririz. İşte bu ismini bilmediğimiz durum geç dumping sendromunun en hafif formudur. Bazen bu durum yemeğin yanında tüketilen yoğurt veya ayran gibi besinlere atfedilir ancak yoğurt ve ayranın bu durumla bir ilgisi yoktur.

Gelelim şimdi bu can sıkıcı tabloyu yaşamamak için yapılabileceklere:
-Karbonhidrattan zengin besinlerle karnınızı doyurmaktan uzak durun.
-Uzun süreli açlık sonrasında hızlıca yenilen yemek bu tablo için en büyük tetikleyici şeylerden birisidir. Bu yüzden ara öğünleri ihmal etmeyin. Yemek yerken mutlaka yavaş yavaş yiyin. Lokmaları ağzınızda uzun sürelerce çiğneyin.
-Katı sıvı ayrımı kuralına uyun. Buna uymak besinlerin midenizde daha uzun zaman geçirmesine sebep olarak dumping sendromu için koruyucu olacaktır.
-Glisemik indeksi yüksek besinlerden uzak durun, tüketeceğinizde ise aç olmamaya özen gösterin.
-Proteinden zengin beslenmek sindirim süresini uzatarak dumping için koruyucu etki gösterir. Ayrıca proteinlerin temel yapı taşı olan aminoasitler insülin yerine glukagon salgılanmasına destek olarak kan şekerinizi daha dengede tutar.

Bütün bu önlemler sizi dumping sendromundan korumaya yönelik adımlar olacaktır. Ancak bunlara uymamanız veya başka herhangi bir durumdan dolayı bu tatsız durumu yaşayabilirsiniz. Bu durumda yapacağınız en güzel şey bir kenara uzanarak dinlenmek ve geçmesini beklemek olacaktır. Bütün bunlara rağmen sıklıkla dumping yaşamanız durumunda mutlaka doktorunuza danışın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir