Dengeli Beslenme

12 Tem

Dengeli BeslenmeBugün size dengeli beslenme konusundan bahsedeceğiz. Kilo vermek isteyenler için en önemli konulardan birisi dengeli beslenmedir. Zira zayıflamak için uygulanan diyetlerde bu konu gözden kaçabilmektedir. Şimdi detaylıca ele alalım.

Dengeli beslenmek vücudun ihtiyaç duyduğu bütün besin gruplarını düzenli olarak ve ihtiyaç ölçütünde tüketmek demektir. Bu konu beslenme uzmanlarının yani diyetisyenlerin en çok dikkat ettiği konulardan birisidir. Bütün beslenme düzenini ve diyet listelerini buna dikkat ederek ayarlarlar. Bu yüzden diyet yapacağınız zaman diyetisyen desteği almak şarttır. Bu desteği almadan rastgele bir diyet listesi uygulamanız dengesiz bir biçimde beslenmenize yol açabilir. Diyelim ki rastgele bulduğunuz bir diyet listesini uygulamaya başladınız veya kendiniz bir diyet listesi yaratıp onu uygulamaya başladınız. Bu listede besin öğelerinin düzgün bir şekilde yerleştirilmiş olma olasılığı çok düşüktür. Bu yüzden hem kısa süreli hem de uzun süreli bazı sıkıntılar yaşamanız gayet olasıdır. En basit olarak vitamin ve mineral eksikliği yaşamanız mümkündür.

Son olarak şunu söylemeliyiz; eşiniz, dostunuz, arkadaşınız veya zayıflayan bir arkadaşınız diyetisyen değildir, beslenme uzmanı değildir. Her işi uzmanına danışmak gerekir. Uzman olmayan kişilere danışarak uygulayacağınız diyet hatalı olabilir, sizi sağlık problemlerine sürükleyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir