Alpro Soya Sütü

9 Tem

Alpro Soya SütüBugün sizin için ürün tanıtımı bölümümüzde Alpro markasının çıkardığı soya sütlerinden bahsetmek istiyoruz. Ancak öncesinde soya sütünün ne olduğuna değinmekte fayda var.

Son yıllarda soya bitkisine olan talep her geçen gün artmakta. Özellikle soya sütüne. Soya sütü soya fasulyesinin suda bekletilip püre haline getirilmesiyle oluşmaktadır. Gerçek anlamda sütle ilgisi olmayan tamamen bitkisel bir süttür. Özellikle laktoz intoleransı nedeniyle inek sütü içemeyenler ve hayvansal gıda tüketmeyen veganlar için oldukça lezzetli ve faydalı bir alternatiftir. Uzmanlarca protein yönünden zengin olduğu vurgulanan soyanın bir diğer faydası da lif yönünden inek sütünden daha zengin olmasıdır. Soya sütü yapılan çeşitli araştırmalara göre kansere yakalanma riskini düşürürken kalp için de oldukça faydalı olarak biliniyor. Sık bilinen bir yanlışa değinecek olursak soya sütü inek sütüne göre daha az yağlı değildir, aksine %2 oranında daha yağlı bir yapısı vardır. Ancak bu yağ kötü kolestrol içermemektedir. Soya sütünün en kötü yanı normal süte göre daha az kalsiyum içermesidir. İnek sütüne oranla 4 de 1 kalsiyum içeriyor. Soya sütü üreten Alpro içerisine ekstra kalsiyum eklentisi yapıyor ancak bu da doğal kalsiyum kadar yarar sağlamıyor. Bu nedenle soya sütü tercih edenler badem yada diğer fasulye türlerini tüketerek kalsiyum açığına destek olabilirler. Soya sütünün bilinen zararlarından en önemlisi ise özellikle meme kanseri hastalarınadır. Soya östrojen yapısına benzeyen kimyasallar içerir bu da özellikle meme kanseri durumunda risk yaratmaktadır. Ayrıca soya alerjinizin olup olmadığını da mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir.

Alpro markasına değinecek olursak soya fasulyesinden çeşit çeşit soya sütü üreten en bilindik firma. Sadece soya da değil. Firma; badem sütü, fındık sütü, hindistan cevizi sütü ve hatta pirinç sütü bile üretmekte. Ancak soya sütünde oldukça başarılı olduklarını söylemek gerek. Elbette evde kendinizde soya sütünü üretebilirsiniz ancak firma öylesine güzel üretiyor ki buna gerek kalmıyor. Alpronun tek kötü yanı ise ülkemizde henüz çok yaygın olmaması ve büyük market zincirleri dışında bulunmaması. Eğer büyük bir şehirde yaşıyorsanız bulması daha kolay. Alpro soya sütleri çeşitlilik yönünden de oldukça zengin.

Çeşitleri:
-Alpro şekersiz soya içeceği
-Alpro light soya içeceği
-Alpro organik soya içeceği
-Alpro orjinal soya içeceği
-Alpro çikolatalı soya içeceği
-Alpro vanilyalı soya içeceği
-Alpro çilekli soya içeceği
şeklindedir.
Alpro Soya SütüMeyveli olan seçenekleri ek şeker içeren ürünleri kilo verme sürecinde olanların kullanması tavsiye edilmez. Kilo verme sürecindekiler sade seçeneklerini tercih edebilirler. Alpro soya sütünün besin değerleri ise şu şekildedir:
100 ml Alpro organik soya içeceği
Enerji : 38kcal
Yağ : 1,8 gram
Şeker : 2,3 gram
Tuz : 0.14 gram
içermektedir.
Daha önce de bahsettiğimiz gibi her gıdanın aşırı tüketimi kilo yapabilir ya da başka rahatsızlıklara yol açabilir. Bu sebeple bu ürünü de kontrollü tüketmenizi öneririz. Sağlıklı günler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir