Activia Yoğurt

25 Haz

Activia YoğurtBugün sizler için probiyotik yoğurtlardan ve bunların en popüler örneği olan activia yoğurttan bahsetmek istiyoruz. Peki probiyotik nedir? Ne işe yarar? Vücudumuza yararları nelerdir? Kilo yapar mı? Ya da probiyotik yoğurtlar zayıflatır mı? Gelin birlikte inceleyelim.

Probiyotikler aslında yararlı mikroorganizmalardır. Yani sanılanın aksine bilinen adıyla mikroplar sadece vücudumuza zararlı değillerdir. Bazıları vücudumuz için yararlı organizmalardır. Probiyotiklerin içinde insan vücuduna yararlı mikroorganizmalar vardır. Bunların Activia Yoğurtyararları bağışıklık sistemimizin bir parçası olarak bizi hastalıklara karşı savunmalarından bağırsaklarımızın doğal florası içinde bulunup sindirim sistemimizin işleyişini düzenlemeye kadar uzar. Probiyotik mikroorganizmalar özellikle sindirim sistemimiz için yararlıdırlar. En bilinen ve yaygın probiyotikler süt şekeri olan laktozu laktik asite çeviren bakterilerdir. Bu bakteriler barsaklarda ve süt ürünlerinde doğal olarak bulunurlar. Ancak geçirilen bazı hastalıklar, stres, antibiyotik kullanımı gibi bazı sebeplerden sayıları azalabilir ve bu da sağlığımız için olumsuz sonuçlara Activia Yoğurtneden olur. Bu gibi durumlarda probiyotik takviyeler bizlerin eksilen yararlı mikroorganizlarımızı yerine koymak için büyük şanstır. Aynı zamanda yoğun protein ya da karbonhidrat tipi beslenme, gazlı içeceklerin fazla tüketimi ya da aşırı alkol tüketimi vücudumuzdaki probiyotiklerin eksilmesine neden olabilmektedir. Bu gibi durumların tamamı için en bilinen activia probiyotik yoğurtlar iyi bir takviye olabilirler. Özellikle sindirim sorunlarını sık yaşadığımız diyet dönemlerimizde bu sorunun önüne geçmek için sıklıkla tercih edilirler.

Activialar yukarıda bahsettiğimiz probiyotik yönününden zengin yoğurtlardır. Sade seçeneğiyle birlikte bir çok meyveli alternatifi de bulunmaktadır. İçerisindeki meyve ve şeker oranına göre kalori miktarları değişkenlik göstermekle birlikte 100 gram activia yoğurtta:
-67,1 kcal
-3,5 gr yağ
-5,2 gr karbonhidrat
-3,7 gr protein
-134 mg kalsiyum
Bulunmaktadır.

Özellikle bağırsak sorunları yaşayanlar için iyi bir alternatif olan activia yoğurtlardan günde maksimum 1 kutu tüketmeniz önerilmektedir. Eğer barsak sorunları yaşamıyorsanız probiyotik yoğurt yerine normal yoğurt da giyebileceğiniz gibi tatlı isteğinizin törpülenmesi için meyveli seçeneklerini deneyebilirsiniz. Her gıdanın aşırı tüketimi kilo yapacağından activiaların da fazla tüketimi kilo vermenizi durdurabilir hatta kilo almanıza neden olabilir. Kontrollü tüketmekte fayda var.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir