Tüp Mideliler İçin Proteinin Önemi

4 Haz

Tüp Mideliler İçin Proteinin ÖnemiTüp mide ameliyatı ile bildiğiniz üzere midenin büyük bir kısmı çıkarılıyor. Geri kalan mide hacmi çok küçük olduğu için doğal olarak daha küçük porsiyonlarla beslenerek doymak mümkün oluyor. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var. Örneğin protein. Protein, yağ ve karbonhidratların ne olduğuna ve bunların önem düzeylerine daha önce protein yağ karbonhidrat yazımızda değinmiştik.

Proteinlerin vücudumuzun temel yapı taşlarından olduğundan bahsetmiştik. Bu bağlamda proteinden fakir bir beslenme oldukça mantıksızdır. Protein için en güzel kaynak ise kırmız ettir. Kırmızı et tüketerek protein almanın yanı sıra ciddi miktarda demir ve B12 vitamini de alırsınız. Bu yüzden besleyiciliği oldukça yüksektir. Bu yönden ne karaciğer, böbrek, dalak gibi sakatatlar, ne tavuk ve balık gibi beyaz et grubu ne de bakliyatlar kırmızı et kadar besleyici değildir. Bu açıdan kırmızı et herkese tavsiye edebileceğimiz en kıymetli besindir.

Kabaca protein ve kırmızı et konusundan bahsettiğimize göre gelelim asıl mevzumuza yani tüp mideliler için olan kısıma. Tüp mide ameliyatı olanların beslenmesi kısıtlı olduğu için protein normalde olduğundan daha fazla önem arz etmektedir. Kısıtlı olan beslenmede proteine, özellikle de kırmızı ete geniş yer verilmelidir. Aksi takdirde ciddi eksiklikler yaşayabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir