Tüp Mide Operasyonu

11 May

Tüp MideTüp mide ameliyatı (diğer isimleriyle; gastrik sleeve, sleeve gastrektomi) midenin büyük bir bölümünün cerrahi olarak çıkarılması yoluyla uygulanan bir ameliyattır. Bu operasyonun amacı midenin büyük bir kısmını çıkarıp geriye tüp şeklinde küçük bir mide bırakmaktır. Operasyondan sonra geriye kalan küçük hacimli mide sayesinde yemek yerken daha erken doyum sağlanarak zorunlu olarak daha küçük porsiyonlar tüketilmesi amaçlanmaktadır. Bu yolla zorunlu bir diyet yapılması ve kilo verilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca çoğunlukla midenin çıkarılan bölümünden salgılanan ghrelin isimli bir hormon iştahtan sorumludur. Operasyon sayesinde bu hormonun büyük çoğunluğunu salgılayan mide bölümü çıkarıldığı için operasyon sonrası dönemde iştah azalması da görülmektedir. Operasyondan bir yıl sonra fazla kiloların yaklaşık olarak %80 kadarının verilmiş olması beklenir. İki yılın sonunda ise ideal kiloya ulaşılması beklenir. Bu yöntemin en büyük avantajı midenin hacminin küçültülmesine rağmen sindirim yolağına herhangi bir müdahale yapılmıyor olmasıdır. Bu sayede alınan gıdaların sindirim süreci değişmediği için sindirim problemleri ve operasyona bağlı vitamin mineral eksikliği yaşanmamasıdır. Lakin her ne kadar vitamin ve mineral eksikliğine yol açmayan bir operasyon olsa bile beslenmedeki bir dengesizlik her insanda vitamin veya mineral eksikliği yaratabileceği unutulmamalıdır.

Tüp Mide Operasyonu” için 22 yorum

 1. Merhaba 🙂 ben 20.5 da istanbul gelip tüpmide yaptirmak istiyorum. Cok arastirdim tek sorunum 6 aylik bebegimin olmasi. Emzirmiyorum ama ameliyatdan sonra ki sürecten korkuyorum agir kaldirma, sinir veya zayiflama donemindeki halsizlik beni teredüte düsürdü. Siz ne tavsiye edersiniz cok zorlanirmiyim?

  • Emzirmiyorsanız çocuğunuz açısından bir sıkıntı oluşturmaz. Neredeyse her operasyondan sonra bir dönem ağırlık kaldırmamanız gerekir. Halsizlik konusu ise normal beslenme düzeninize dönene kadar yaşanma potansiyeli olan bir problem. Normal beslenme düzeninize döndükten sonra ise beslenme kalitenize ve yediğiniz miktara göre değişecek bir durumdur. Zorlanma konusunu ise tahmin etmek oldukça zor. Bu tamamen size bağlı. 🙂

 2. Merhabalar ben 18 yaşındayım ve küçük yaştan beridir hep kiloloyum diyet spor ve birçok şey denedim ama bir türlü veremedim boyum 170 kilom 98 ben tüp mide ameliyatı olabilirmiyim ?

  • Merhaba,
   Vücut Kitle İndeksiniz 31. Açıkçası bu değerle tüp mide operasyonu çok önerebileceğimiz bir şey değil. Diyet ve spor ile kilo veremiyorsanız öncelikle bir endokrin polikliniğine muayene olmanızı öneririm. Eğer endokrin problem yoksa diyet ve spor programınızda bir hata yapıyor olabilirsiniz. Endokrin ile görüştükten sonra her şey normal olarak bulunursa işin diğer kısmı için tekrar bizimle iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca önümüzdeki günlerde kilo vermenin sırları adında bir yazı dizisi yayınlamaya başlayacağız. Bu yazı dizisinde bu tarz durumları her boyutuyla ele alacağız, onu da takip edebilirsiniz. Hiçbir şekilde çözüm bulamamanız halinde iletişime geçerseniz durumunuzu değerlendirip yaptığınız hatalı şeyleri düzeltecek tavsiyeler sunabiliriz.

 3. Merhaba ben 18 yaşındayım. Kendimi bildim bileli kiloluyum boyum 1.67 kilom 139 ben bu ameliyatı olabilir miyim ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 4. Merhaba ben 17 yaşımdayım. Hayatımın hatirladigim her dönemini fazla kilolu olarak gecirdim. Boyum 169 kilom 120 sizce bu ameliyat icin uygunmuyum?

  • Merhaba,
   Boyunuz ve kilonuz ameliyat kriterleri için uygun olsa bile yaşınız itibariyle operasyon olmanız uygun değildir. Doğru düzenlenmiş ve doğru biçimde uygulanan bir diyet sizin için daha uygun olacaktır. Bu uygulama ile önümüzdeki yıllarda bir sonuç elde edemezseniz 3-4 yıl sonra operasyon olabilirsiniz. Ancak bu operasyonlar “kolay yol” gibi görünmesin. Küçümsenecek operasyonlar değildir, bilginize.

   • Endokrinolog ve diyetisyen hekimlere ve spor salonlarına sayisizca kez gittim maalesef sonuc alamadim. Ayrica kolay yol olarak gormuyorum veya kucumsemiyorum zaten kim normal yol varken cerrahi girisim ister ki? Sadece fikrinizi almak istemistim. Herneyse sagolun ilginiz icin.

    • Kolay yol olarak gördüğünüzü söylemedim. Biz burada insanları bilgilendirmeye çalışıyoruz. Bazı kişilerde bu şekilde kolay yol gibi bir algı oluşuyor. Ya da sanki insanları ameliyat olmaya teşvik ediyormuşuz gibi düşünceler olabiliyor. Bu tarz bir düşünce olmaması için önlem niteliğinde söyledim. Yani kötü niyetle değil, bilakis iyi niyetle söyledim.

 5. Merhaba. 17 yaşından gün alacağım 2 ay sonra ama hala 16 yaşındayım. 130 kiloyum. 6 yaşından beri diyet yapmaya çalışıyorum ama olmuyor. Ameliyat için 5 ay düşündüm ve karar verdim olmaya. Doktorum da olmanda bir problem yok diyor fakat siz yaş konusuna değinmişsiniz bir yanıtta. Sizce olmamalı mıyım? Yaş neden bu ameliyatta önemli?

  • Merhaba,
   İnsanda genellikle 21 yaşına kadar büyüme ve gelişme devam eder. Büyüme ve gelişme çağında beslenme çok önemlidir. Bu çağda yaşanabilecek bir eksiklik büyümede ve gelişmede sıkıntı yaşamaya yol açabilir. Bu sebeple bu dönem bitmeden kimseye bırakın ameliyat olmayı, diyet yapmayı bile önermiyoruz. 21 yaşından önceki birine bizim önerebileceğimiz tek şey beslenme düzenini kilo vermeye yönelik bir diyet şekline çevirmektense daha sağlıklı gıdalarla beslenmeye çevirmesi yönünde olur. Vücudunuzun zararına olan besinlerden uzak durup daha gerekli şeyleri yemeniz çok daha mantıklı bir seçim olur. Bu yaşlarda öncelikli hedef bozuk bir beslenme düzeni yerine daha sağlıklı bir beslenme düzeni yakalamaya çalışmak olmalıdır. Çünkü bu dönemde yaşayacağınız bir eksikliği sonrasında telafi etme şansınız olmayacaktır. 18 yaşından itibaren ülkemizde insanlar reşit kabul edildikleri için bu işin kararı kendilerine bırakılmaktadır. 18 yaş o yüzden önemli. Bir de 18 yaşından itibaren büyüme ve gelişme eskisi gibi hızlı değildir, daha yavaştır. O yüzden daha gözardı edilebilir noktadadır. İşin doğrusunu sorarsanız profesyonel görüşümüze göre 21 yaşın altı uygun değildir ancak 18 yaşın üzerindeki birisi istiyorsa elbette operasyon olabilir.
   Eğer doktorunuz 16 yaşında bu operasyonu olmanızda sakınca görmüyorsa naçizane önerimiz başka bir doktorun da görüşünü almanız yönünde olacaktır. Bizim buradan sizin durumunuzu net bir şekilde değerlendirmemiz mümkün değil. Sadece genel tavsiye çerçevesinde bilgi vermeye çalışıyoruz. O yüzden muayene olduğunuz doktorunuz kadar kesin bir kanıya varmamız mümkün değil.

 6. Merhaba ben 30 yasindayim 167 boy 110 kilodayim. Kilodan dolayi astimim var ve surekli terliyorum bu yuzden dışarı cikmak istemiyorum. Bir çok diyet denedim ama nefsime hakim olamadim hiç. Sizce bu ameliyati olmalimiyim? Ayrica 3 yillik evliyim süt hormonumda sikinti var ve cocuk sahibi olamiyorum doktorum zayiflamam gerektiğini soyluyor ama ben yapamiyorum. 😞 kacak oluyor diye duydum korkuyorum da cvbinizi bekliyorum

  • Merhaba,
   VKI değeriniz 39 civarında. Eğer her yolu denediyseniz (ki bu yönde beyanınız var) ve operasyon olmaya karar verdiyseniz önünüzde bir engel yok. Operasyon sonrası kaçak riski vardır. Ancak her operasyonda her risk gerçekleşecek diye bir kural yok. İşini iyi yapan bir yerde tecrübeli bir cerrah tarafından yapılırsa risk oldukça düşmektedir. Doktorunuzu ve operasyonun yapılacağı hastaneyi iyi araştırırsanız elinizden geleni yapmış olursunuz. Oradan sonra doktorunuz da elinden gelen yaptığı sürece risk minimum düzeyde olacaktır. Lakin bildiğiniz üzere her operasyonun bazı riskleri mevcuttur. Bu yüzden size operasyon olun ya da olmayın diyemeyiz. Kaçak problemi ciddi bir problemdir ancak işini iyi yapan merkezlerde çok nadir görülmektedir. Görüldüğü takdirde de tedavisi mümkündür. Elbette ciddiye alınmazsa veya geç teşhis konulursa hayati risk de oluşturabilir. Bu yüzden karar sizindir.

 7. Merhabalar ben 20 yaşındayım . Boyum 1.67 kilom 69 son 1 yil içerisinde 10 kilo aldım ve almaya da devam ediyorum birçok sporu denedim ama bir turlu aldıgim kiloları veremedim . Diyet yapmayı denedim ama kilo veremedim. Sizce kilom çok mu fazla mide tüp tedavisi gerekli mi ne yapmam gerekiyor😞😞

  • Merhaba,
   Durumunuz kesinlikle tüp mide ameliyatı gerektirmiyor. Tüp mide ameliyatı vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan obez bireyler için uygundur. Sizin durumunuz bu tabloya oldukça uzak. Sizin şu an için bir diyetisyen kontrolünde beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. Beslenme hatalarınızı düzeltmeniz gayet güzel sonuç verecektir.

 8. Merhaba ben 28 yaşındayım 158 boyunda 87 kiloyum tüp mide ameliyatı olmayı düşünüyorum çünkü alıp vermeden çok yoruldum psikolojim bozuldu kilomdan dolayi diyatisyen esliginde 2 kere kilo verdim normal kiloma geldim ama alip vermekten vucudum harap oldu ve anladim ki ilerde de tonton bi teyze olarak yasayacagim bunu istemiyorum ve damar tıkanıklığı var bacağımda yani kesin kilolardan kurtulmam gerek sizce bu ameliyatı olabilir miyim bu kilo dayken

  • Merhaba,
   VKI değeriniz 35. Bu değeri alt sınır olarak görüp operasyon yapan pek çok merkez mevcut. Başka çareniz kalmadı ise bu merkezlerle görüşebilirsiniz.

 9. Merhaba 24 yaşındayım 170 boyunda ve 110 kiloyum normal yolları çok denedim ama kilo vermek yerine hep aldm hiç bı işe yaramadı sizce ameliyata uygunmuyum ve tüp mide sonrası riskler nelerdir

  • Merhaba,
   Vücut kitle indeksiniz 38. Bu değerle çoğu merkezde ameliyat olmanız mümkün. Bu arada her tüp mide ameliyatı olmak isteyen için belirttiğimiz naçizane tavsiyeyi size de iletmek isteriz. Ameliyat kolay bir yol değildir, karar vermeden önce çok iyi düşünün ve eğer ameliyat olmadan kilo verebilme imkanınız varsa bunu sonuna kadar değerlendirin. Sağlıklı günler dileriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir