Proteinin Etkileri

24 Haz

Proteinin EtkileriTemel besin gruplarından birisi olan protein beslenmede olmazsa olmaz bir yere sahiptir. Daha önce proteinin önemi başlıklı yazımızda önemine değinmiştik. Bugün de bu derece önemli bir besini aldığımızda vücutta neler olduğuna değineceğiz.

Öncelikle protein nelerde bulunur buna bakalım. Protein denilince aklınıza ilk gelen şey yani kırmızı et ve diğer et türleri bu bakımdan en zengin yiyeceklerdir. Baklagiller de proteinden zengindir ancak bu göreceli bir zenginliktir. Yani nohutun içerisinde protein çoktur denilir ancak nohuttaki protein miktarı pırasadakine göre çoktur. Et ile kıyaslandığı zaman baklagillerdeki protein miktarı çok düşük miktardadır ve yetersizdir. Bu yüzden et yemeyip baklagil tüketerek protein ihtiyacınızı karşıladığınızı düşünmeniz çok doğru olmaz.

Protein vücuda alındığı zaman amino asit adı verilen yapı taşlarına ayrılır. Bu minik protein yapı taşlarının önünde üç yol vardır. İlk yol enerji üretimi amacıyla yakılmaktır. İkinci yol vücuttaki imalat işlemlerinde ham madde olarak kullanılmaktır. Vücudumuz kas gelişimi, hücre yenilenmesi gibi işlemler için bu amino asitleri yapı taşı olarak kullanır. Eğer bu iki yoldan birisi söz konusu değilse, bu yollar için vücutta ihtiyaç yoksa o zaman en son ihtimal söz konusu olur. Üçüncü yol yağa çevrilerek depolanmaktır. Ancak bu yol çoğu zaman pek geçerli olmaz. Vücuda giren proteinin büyük çoğunluğu ilk iki yolda kullanılır. Tükettiğiniz proteinin depo yoluna gitmesi için aşırı miktarda bir tüketiminizin olması gerekir.

Önceki paragrafta bahsettiğimiz proteinlerin yapı taşları olan amino asitler kana geçtiği zaman kan şekerini yükseltmez. Kan şekerini yükseltmediği için vücut ihtiyaç olduğunda kan şekerini yükseltebilmek için glukagon isimli bir hormon salgılar. Bu hormon ise yağ dokusundaki yağ yakımını hızlandırıcı etkiye sahiptir. Yani vücut kan şekerini yağ dokusunu yakıp bunu şekere çevirerek dengelemeye çalışır. Bu sırada yağ dokusunda yıkım faaliyetleri yürüdüğü için kilo vermeye katkı sağlar.

Son olarak protein ağırlıklı beslenmek uzun süreli tokluk yaratacağı için gün içerisindeki tüketilen besin miktarını azaltmaya yardımcı olur. Bu yüzden kilo vermek isteyenler mutlaka proteinden zengin beslenmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir